Letní čas skončil, nebezpečí přichází

Poslední říjnový víkend skončil letní čas. Přispíme si sice o hodinu déle, ale na dlouhých pět měsíců se budeme muset smířit s tím, že se skokem bude stmívat o hodinu dřív.

S tím by měli počítat i řidiči. Častěji se budou vracet z práce, nákupů či dalších aktivit za soumraku či tmy. Nepřizpůsobí rychlost jízdy snížené viditelnosti, což může snadno skončit vážnou nehodou. Počítat je třeba i s „neviditelnými“ chodci či cyklisty.

Tmavé období roku s sebou nese víc jízd za tmy či zhoršené viditelnosti. Je proto třeba pravidelně kontrolovat stav vnějšího osvětlení vozidla, čistotu skel a stav stěračů. Špatně seřízené světlomety mohou dohled řidiče zkrátit až o nemalých 30 metrů či naopak až 20x zvýšit riziko oslnění protijedoucích řidičů. „Více než kdy jindy je nyní třeba ctít zásadu vidět a být viděn“, apeluje Roman Budský z Platformy VIZE 0.

Změna času může způsobit zhoršení kvality spánku. Také je potřeba razantně přenastavit vnitřní hodiny, což potřebuje nějakou dobu. To s sebou může nést důsledek v podobě pocitu zvýšené únavy, což je nebezpečné zvlášť u řidičů. „Ti by měli být ostražití především během prvních dvou týdnů po změně času. Je proto dobré dbát na dostatečný odpočinek a také jezdit se zvýšenou opatrností. Chybu totiž může udělat i někdo jiný, třeba i chodec,“ upozorňuje Roman Budský.

Na tmavé období negativně reagují lidé s poruchami nálady. Nejčastěji se jedná o sklony k depresím, které u nás postihují každého sedmého dospělého. Tito jedinci jsou sklíčení, pociťují pokles energie, snadněji se unaví. Hůře se soustředí nebo ovládají svou pozornost, mívají sklon k nerozhodnosti. Celkově je jejich konání zpomalené. Někdy mohou být podráždění a nevrlí. Řidiči se sklony k depresím by měli být velmi opatrní především při jízdě za tmy či zhoršené viditelnosti na dlouhou vzdálenost a také za silného provozu v dopravní špičce.*

(Podrobnosti v Komunální technice 11/2021)

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down