Kvarteto dobrých pomocníků

Na trhu je v současné době k dispozici nepřeberné množství strojů různých typů, které lze využít pro manipulaci. V tomto článku se krátce zmíníme o technice pro tyto účely se značkou New Holland, které lze využít v komunálních službách.

Jedná se konkrétně o kolové nakladaček, smykem řízené nakladače, manipulátory a čelní nakladače k traktorům.

 

Kolové nakladače

Tento typ je z uvedených strojů nejrobustnější. Jak již sám název říká, hodí se především k nakládání nejrůznějších materiálů, a to ve velkém objemu. V komunálních službách jde nejčastěji o posypový materiálu – štěrk či sůl, nebo velké balíky v teplárnách. Protože jsou kolové nakladače dostatečně robustní, zvládnou překládat i dlouhé klády či sloupy, které mají díky velké páce velmi těžké „konce“. Díky své robustnosti se velmi dobře osvědčily také při práci s frézou na asfalt při opravě výtluků, kde jsou na rozdíl od smykem řízeného nakladače daleko stabilnější a mají dostatečně výkonné hydraulické čerpadlo.

Kolové nakladače disponují ze všech představovaných strojů nejvyšší rypnou silou, takže se z uvedené techniky nejlépe hodí pro rozpojování materiálů – například zeminy v kompostárnách, nebo pro manipulaci s materiály na skládkách, kde snesou i hrubší zacházení. Zpravidla pracují v rámci jednoho areálu, v jehož prostorech jsou schopné přepravovat ve velkoobjemové lžíci (až 7 m3) i velká množství materiálu. Například bioplynové stanici musí nakladač denně přeskladnit minimálně 100 tun materiálu. Menší modely jsou způsobilé pro pohyb po komunikacích, kde se dosahují rychlost do 30 km/h. Klasickým reprezentantem této skupiny strojů jsou nakladače W 170 B či W 70.

 

Smykem řízené nakladače

Dalším klasickým stavebním strojem, který je určený k nakládání materiálu a manipulaci s ním, je smykem řízený nakladač. Na rozdíl od kolového je tento stroj určený především pro práci v omezených prostorech a s menším množstvím materiálu.

Výhodou je pak velmi rychlý pracovní cyklus. Zpravidla pracuje rovněž v rámci jednoho areálu, protože po komunikacích se může pohybovat pouze rychlostí do 16 km/h. Velkou předností je možnost osazení stroje kromě klasické lopaty širokou paletou příslušenství, jako jsou zametače, podkopy, frézy, kladiva atd.

 

Teleskopické manipulátory

Nyní se dostáváme ke strojům, které jsou k dispozici jak ve stavební, tak zemědělské verzi, a to teleskopickým manipulátorům. Jejich největší výhodou je velký výškový dosah, který se pohybuje od 6 do 16,6 m, a skvělá manévrovatelnost podpořená krabím či šikmým chodem. Manipulátory určené pro zemědělství mají slušný tahový výkon, takže jsou schopné projet složitějším terénem. New Holland je osazuje zadním závěsem a vzduchovými brzdami, takže mohou táhnout i naloženou vlečku. Vybavené jsou mechanickou převodovkou PowerShift a na komunikacích dosahují rychlost 40 km/h, což je již akceptovatelné pro silniční provoz.

Stroje ve stavební verzi jsou těžší, mají lepší zvedací vlastnosti, vyšší dosah a možnost zajištění pomocí stabilizačních patek. Na rameno se pak snadno připevní dálkově ovládaná montážní plošina a lze tak bez problémů prořezávat stromy v parcích a podél komunikací. Samozřejmostí je využití manipulátoru při nakládání materiálu a práci s velkoobjemovými lopatami, na druhou stranu není primárně určen pro rozpojování materiálu.

 

Čelní traktorové nakladače

Poslední skupinou strojů pro manipulaci s využitím v komunálních službách jsou čelní nakladače u traktorů. Svojí efektivitou práce rozhodně nemohou konkurovat dříve uvedeným specializovaným strojům v rámci podobné výkonové řady. Pokud je rozsah prací tak velký, že zajistí celodenní využití specializovaného stroje, jistě se vyplatí pořídit speciál. V ostatních případech má smysl uvažovat o pořízení traktoru s čelním nakladačem.

Traktory jako univerzální nosiče jsou v komunální sféře obecně velmi užitečné stroje. Pokud je vybavíte čelním nakladačem, jejich univerzálnost ve službách pro své město ještě zvýšíte. K dispozici jsou nakladače pro traktory s výkony od 30 do 220 k, velikosti stroje odpovídá i výkonnost nakladače. Nakladač k traktoru během pár minut jednoduše připojíte, na vlečku si například naložíte paletu zámkové dlažby a pár lžic písku a s potřebným materiálem můžete vyrazit do města spravovat zimou poničené chodníky…

 

Autor: Pal

Celý článek vyšel v čísle 11/2010 časopisu Komunální technika

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *