Na trhu je v současné době k dispozici nepřeberné množství strojů různých typů, které lze využít pro manipulaci. V tomto článku se krátce zmíníme o technice pro tyto účely se značkou New Holland, které lze využít v komunálních službách.
Jedná se konkrétně o kolové nakladaček, smykem řízené nakladače, manipulátory a čelní nakladače k traktorům.
Kolové nakladače
Tento typ je z uvedených strojů nejrobustnější. Jak již sám název říká, hodí se především k nakládání nejrůznějších materiálů, a to ve velkém objemu. V komunálních službách jde nejčastěji o posypový materiálu – štěrk či sůl, nebo velké balíky v teplárnách. Protože jsou kolové nakladače dostatečně robustní, zvládnou překládat i dlouhé klády či sloupy, které mají díky velké páce velmi těžké „konce“. Díky své robustnosti se velmi dobře osvědčily také při práci s frézou na asfalt při opravě výtluků, kde jsou na rozdíl od smykem řízeného nakladače daleko stabilnější a mají dostatečně výkonné hydraulické čerpadlo.
Kolové nakladače disponují ze všech představovaných strojů nejvyšší rypnou silou, takže se z uvedené techniky nejlépe hodí pro rozpojování materiálů – například zeminy v kompostárnách, nebo pro manipulaci s materiály na skládkách, kde snesou i hrubší zacházení. Zpravidla pracují v rámci jednoho areálu, v jehož prostorech jsou schopné přepravovat ve velkoobjemové lžíci (až 7 m3) i velká množství materiálu. Například bioplynové stanici musí nakladač denně přeskladnit minimálně 100 tun materiálu. Menší modely jsou způsobilé pro pohyb po komunikacích, kde se dosahují rychlost do
Smykem řízené nakladače
Dalším klasickým stavebním strojem, který je určený k nakládání materiálu a manipulaci s ním, je smykem řízený nakladač. Na rozdíl od kolového je tento stroj určený především pro práci v omezených prostorech a s menším množstvím materiálu.
Výhodou je pak velmi rychlý pracovní cyklus. Zpravidla pracuje rovněž v rámci jednoho areálu, protože po komunikacích se může pohybovat pouze rychlostí do
Teleskopické manipulátory
Nyní se dostáváme ke strojům, které jsou k dispozici jak ve stavební, tak zemědělské verzi, a to teleskopickým manipulátorům. Jejich největší výhodou je velký výškový dosah, který se pohybuje od 6 do
Stroje ve stavební verzi jsou těžší, mají lepší zvedací vlastnosti, vyšší dosah a možnost zajištění pomocí stabilizačních patek. Na rameno se pak snadno připevní dálkově ovládaná montážní plošina a lze tak bez problémů prořezávat stromy v parcích a podél komunikací. Samozřejmostí je využití manipulátoru při nakládání materiálu a práci s velkoobjemovými lopatami, na druhou stranu není primárně určen pro rozpojování materiálu.
Čelní traktorové nakladače
Poslední skupinou strojů pro manipulaci s využitím v komunálních službách jsou čelní nakladače u traktorů. Svojí efektivitou práce rozhodně nemohou konkurovat dříve uvedeným specializovaným strojům v rámci podobné výkonové řady. Pokud je rozsah prací tak velký, že zajistí celodenní využití specializovaného stroje, jistě se vyplatí pořídit speciál. V ostatních případech má smysl uvažovat o pořízení traktoru s čelním nakladačem.
Traktory jako univerzální nosiče jsou v komunální sféře obecně velmi užitečné stroje. Pokud je vybavíte čelním nakladačem, jejich univerzálnost ve službách pro své město ještě zvýšíte. K dispozici jsou nakladače pro traktory s výkony od 30 do 220 k, velikosti stroje odpovídá i výkonnost nakladače. Nakladač k traktoru během pár minut jednoduše připojíte, na vlečku si například naložíte paletu zámkové dlažby a pár lžic písku a s potřebným materiálem můžete vyrazit do města spravovat zimou poničené chodníky…
Autor: Pal
Celý článek vyšel v čísle 11/2010 časopisu Komunální technika