21.07.2009 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalitní zpracování odpadů – budoucnost nás všech

Právě s takovým mottem proběhl v polovině dubna v pražských Letňanech čtvrtý ročník mezinárodního veletrhu nakládání s odpady, recyklace a průmyslové a komunální ekologie For Waste.

Přestože celková produkce odpadů klesá a v třídění obalových odpadů patří Česká republika do evropské špičky, je odpadové hospodářství stále nedostatečně zajišťováno a nedaří se plnit různé evropské kvóty, standardy a indikátory. Proto bylo hlavním cílem veletrhu především představit tradiční ale i pokrokové technologie nakládání s odpady, recyklace a čištění a naznačit možnosti dalšího vývoje tohoto významného průmyslového odvětví. V jeho rámci se mohly prezentovat především ty technologie, které umožňují další využití odpadů, nikoli jen jejich prostou likvidaci. Symbolickým přestřižením pásky zahájili ve středu 15. dubna veletrh For Waste (a zároveň probíhající veletrhy For Industry, For Surface a For 3P) rektor ČVUT Václav Havlíček a ředitelka OT Průmysl Hana Pokorná.
Grand Prix pro Briklis
Grand Prix For Waste 2009 získal hydraulický briketovací lis BrikStar MAGNUM 30 (8), který vyrábí společnost Briklis. Je určen pro výrobu kvádrových briket v malých a středních provozech. Brikety mohou být spalovány ve všech typech kotlů. Konstrukce lisu je navržena tak, aby brikety dosáhly měrné hmotnosti více než 1000 kg/m3. Lisovací válec vytváří na materiál tlak až 1200 bar. Raznice je dlouhá 700 mm a je chlazená vodou. Tím jsou dlouhodobě zachovány optimální lisovací podmínky a zajištěna vysoká kvalita briket lisovaných bez přídavku pojiva. Kvádrové brikety o rozměrech 135 x 65 x 80 až 100 mm mají výhřevnost 15 až 18 MJ/kg. Brikety se balí do sáčků nebo tašek po 10 kg. Pro lisování je nejvhodnější odpad ze dřeva ve formě pilin, hoblin nebo prachu s rozměry menšími než 20 mm a vlhkostí do 15 %. Dalšími vhodnými materiály jsou drcený papír nebo řepková sláma. Při stálém přísunu materiálu (zhruba 5 m3 za hodinu) dosahuje lis výkonu až 500 kg/h. Výkon je pochopitelně závislý na měrné hmotnosti zpracovávaného materiálu. Ve standardu je lis připraven pro práci v nepřetržitém provozu a připojení k výrobní lince. Hydraulický agregát je vybaven chladičem oleje. V násypce lisu je umístěno čidlo hladiny pro spouštění a odstavování lisu z provozu. Řídicí systém komunikuje s obsluhou pomocí grafické zobrazovací jednotky. Uživatel může nastavit parametry podle požadovaného optimálního výkonu a místních podmínek.
Roman Paleček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down