17.02.2016 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalitní nakládání s odpady je ve Velké Bíteši prioritou

Od jara roku 2000 začala psát svoji novodobou historii společnost Technické služby Velká Bíteš. Pracovní náplň zpočátku převzala od příspěvkové organizace, která do té doby ve městě působila. Společnost s vlastní právní subjektivitou je ve stoprocentním vlastnictví města, které podporuje její rozvoj. A ten rozhodně nebyl během uplynulých patnácti let malý.

„Po zahájení činnosti jsme se zabývali především svozem komunálního odpadu včetně provozu skládky, od prvopočátku jsme převzali též péči o veřejnou zeleň, údržbu veřejného osvětlení a v omezené míře také čištění a zimní údržbu komunikací, jelikož pro tuto činnost jsme nebyli dostatečně technicky vybaveni a ke kvalitnímu zajištění nám chyběla potřebná mechanizace. Technický park se tehdy skládal ze dvou nákladních vozidel, traktoru, vysokozdvižné plošiny a několika dalších strojů. Například sečení zeleně jsme zajišťovali z dnešního pohledu pouze poloprofesionálními žacími stroji a dnes již těžko chápu, jak jsme to mohli zvládnout,“ vzpomíná na složité začátky jednatel společnosti Ing. Pavel Gaizura.

Od začátku dostaly technické služby do užívání také kuchyni s jídelnou, která zajišťovala ve Velké Bíteši stravování klientů z domova důchodců a domova s pečovatelskou službou. „Nejde o činnost pro technické služby zcela obvyklou, ale tuto službu poskytujeme dodnes. Zhruba před deseti lety prošla kuchyně s jídelnou rozsáhlou rekonstrukcí a dnes vaříme denně zhruba 250 obědů, které rozvážíme do okruhu 20 kilometrů starším občanům i firmám, pro zmíněný dům s pečovatelskou službou a domov důchodců zajišťujeme i snídaně a večeře. Musím zdůraznit, že jde spíše o službu než o činnost, na které bychom byli ekonomicky závislí, i když na ní neproděláváme,“ vysvětluje Pavel Gaizura.

Do správy technických služeb přešel také městský zimní stadión, který je většinou v provozu od září do konce března. Jeho provoz a údržbu pokrývaly technické služby donedávna pouze z financí získaných za pronájem, v posledních třech sezónách se částkou zhruba 300 000 korun podílí na nutných opravách město.

Od roku 2012 spravují Technické služby Velká Bíteš také 400 hektarů městských lesů a nenajde se tedy příliš mnoho komunálních činností, které by v jejich portfoliu chyběly.*

Více v časopisu Komunální technika 2/2016

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down