11.07.2018 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalita kompostu je základem úspěchu

Koncem května se uskutečnil ve Žluticích pracovní vzdělávací seminář na téma Příprava a využití kompostů na bázi digestátu, popele ze spalování biomasy a biologicky rozložitelného odpadu. Seminář uspořádala společnost REGENT PLUS Žlutice ve spolupráci s pražským Výzkumným ústavem zemědělské techniky a v jeho odborném programu vystoupili též zástupci Výzkumného ústavu Sylva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, zemědělské ekologické regionální agentury Zera i dodavatele kompostovací technologie, společnosti Agrointeg.

Řešení projektu s názvem Příprava a využití kompostů na bázi digestátu, popele ze spalování biomasy a biologicky rozložitelného odpadu (BRO) bylo zahájeno v dubnu roku 2015 a ukončeno bude letos v prosinci. Jak uvedl odpovědný řešitel projektu Ing. Petr Plíva, CSc., cílem projektu je získat znalosti o optimalizaci složení surovinové skladby zakládek kompostu s významným podílem vedlejších produktů (popela a digestátu) a BRO. Úkolem bylo na základě získaných výsledků navrhnout a ověřit nejvhodnější technologické postupy kompostování uvedených surovin, při kterých budou vyráběny komposty požadovaných jakostních znaků a definovaných obsahů živin.

Následoval návrh a ověření efektivního způsobu technologické aplikace získaných organických hnojiv na zemědělskou půdu podle agrochemických vlastností.

Ekonomickým cílem projektu je vyhodnotit náklady vynaložené na výrobu a aplikaci kompostu a porovnat je se získanými výnosy jednotlivých plodin. Důležitým úkolem je posouzení výnosu ze zpracování BRO a použití kompostu ve srovnání s minerálními hnojivy.

V plánu je též vytvořit model trvale udržitelného procesu energetického využití biomasy ve spojení s technologií kompostování s uzavřeným koloběhem navracení organické hmoty a minerálních prvků do půdy na ekologické farmě.*

Více v časopisu Komunální technika 7/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down