Kurz údržby fotbalových hřišť v Ostravě

Nově zrekonstruovaný Městský stadion ve Vítkovicích přivítal na konci dubna skoro 50 správců travnatých fotbalových hřišť. Přijeli na další základní kurz údržby fotbalových hřišť, jenž pořádá The Institute of Groundsmanship Česká republika (IOG ČR).

Nabitý program nabízel odborné přednášky na téma sportovních trávníků a jejich profesionálního ošetřování. Po obědě následovaly praktické ukázky závlahových systémů, lajnování hřiště, regeneračních zásahů, sekaček a strojů pro regenerace. Nechybělo cvičení v pozápasové údržbě hřiště. Naštěstí se po sněhových přeháňkách ukázalo i slunce a všichni vydrželi až na závěr, kdy obdrželi certifikát o účasti.

Blok přednášek obsahoval odborná témata: Výživa a hnojení trávníků – vysvětlila Ing. Lea Duží, Choroby trávníků a boj s plevely a škůdci – popsal Karel Fučík, Trávy pro fotbalová hřiště, travní směsi BARENBRUG – objasnil Zdeněk Kadrnožka.

Po obědě následovalo praktické shrnutí údržby hřiště během roku v přednášce Michala Koťana, pak představení hnojiv a smáčedel společnosti ICL Specialty Fertilizers ČR a nakonec principy instalace závlahových systémů v příspěvku Gabriela Hudymače ze společnosti ITTEC, s. r. o. Na tuto přednášku navazovala venkovní ukázka postřikovačů a závlahových komponentů RAIN BIRD, a to na atletické dráze stadionu.

Na travnaté rozcvičovací louce pro tréninky vrhačských disciplín byly předvedeny stroje pro regeneraci, opět od společnosti ITTEC. Především byl k vidění aerifikátor Verti-Drain, pískovačka RINK a vertikutátory. Základem profesionálního ošetřování sportovních trávníků je správné sečení, proto nechyběla ukázka této činnosti s vřetenovou sekačkou TriKing včetně vhodných způsobů jízdy, doporučené údržby vřeten a obvyklé diskuse o nutném sběru posečené travní hmoty, který musí být uplatněn za všech podmínek.

Praktická část kurzu zahrnovala také problematiku profesionálního lajnování. Firma Profigroup s. r. o. z Brna předvedla dvě samočisticí nástřikové lajnovačky PG Silver a PG Gold, které svým přesným dávkováním umožňují kvalitní nalajnování hřiště a díky jednoduché údržbě jsou významným pomocníkem pro správce.

Kurz byl nabitý teorií i praxí, vědomostmi i zkušenostmi, ukázkami i diskusí a byl pro všechny účastníky velmi užitečný.*

(led), foto René Pajurek

(Podrobnosti v Komunální technice 6/2017)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down