23.12.2018 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kuriozity v silničních pravidlech

Všude na světě se lze setkat s kuriózními předpisy ze všech oblastí, silniční provoz nevyjímaje. Některé z nich budí pousmání. Podívejme se na některé. Mějme na paměti, že základním, i když sice nepsaným, pravidlem je bezpečné dojetí do cíle.

Ve většině států se na silnicích jezdí vpravo. Vlevo se musí řidiči držet ve zhruba osmdesátce zemí. Zhruba dvě třetiny světové populace tak žijí ve státech s pravostranným provozem.

Než vyjedeme

Obecně platí, že za volant osobního automobilu mohou usedat osoby od osmnácti. Ovšem třeba na Aljašce může usednout za volant každý, kdo dosáhl čtrnácti let. V Nigeru jsou přísnější, tam lze řídit nejdřív ve třiadvaceti. V Saúdské Arábii byli ovšem ještě nedávno velmi přísní na ženy, které nesměly až do letošního června usedat za volant vůbec, a to bez ohledu na věk. Cestovat automobilem mohly jen v doprovodu mužského člena své rodiny. Pokud nebyl nikdo takový k dispozici, musely si nějakého pána k tomuto účelu najmout.

V Dánsku čeká na každého řidiče, než usedne za volant, malý rituál. Musí se přesvědčit, zda se pod autem neukrývá dítě. V Rusku trestají jízdu se špinavým vozidlem – lhostejno, zda je znečištěné zvnějšku nebo uvnitř. Posouzení je na policistovi. Někdy však ruští řidiči řeší nelehké dilema. V zimních měsících musí jezdit s čistou registrační značkou, její očištění však je možné jen na domácím pozemku či v mycí lince. V San Francisku nesmí ten, kdo myje svůj automobil, být jen ve spodním prádle. V Texasu musí být automobily povinně vybaveny stěrači, přední okno však mít nemusí.

„Špeky“ zpoza oceánu

USA zdaleka nejsou z pohledu pravidel silničního provozu jednotné. Najde se zde celá řada opravdových zvláštností. Například v Alabamě je zakázáno řídit se zakrytýma očima. V ostatních částech země jsou smířlivější, uvedený způsob je „jen“ považován za nebezpečný. V Kalifornii je zakázáno používat silnici jako postel. Rovněž tak se zapovídá vyskakovat z vozidla jedoucího rychlostí vyšší než 65 mil v hodině. V Severní Karolíně platí zákaz průjezdu přes hřbitovy. V Západní Virginii jsou benevolentní, pokud jde o pojídání zvířat sražených automobilem. V Connectitutu platí zákaz střílení velryb z vozidla. Navíc bude pokutován každý, kdo přechází silnici po rukách. V New Jersey bude potrestán každý, kdo uprostřed ulice zasadí strom. V Nevadě nesmíte na silnici na velbloudu. Ve Washingtonu dostane pokutu každý, kdo do provozu vyjede na ošklivém koni. Na Floridě nesmíte upoutat k parkovacím hodinám kozu, slona či aligátora, pokud jste neuhradili parkovací poplatek. V Ontariu je možné jet po dálnici v otevřených saních tažených koňmi. Saně ovšem musejí být opatřeny alespoň dvěma zvonky. V Kansasu je považována za chuligánství jízda s hvízdajícími pneumatikami. Přestupce musí počítat s třicetidenním vězením. Turisticky vyhledávané americké státy Nevada, Havaj, Aljaška a Kalifornie trestají příliš pomalou jízdu. V Jižní Karolíně postihují skladování odpadků v automobilech. Na Floridě nemají nic proti jízdě na skateboardu. Jezdec však musí mít speciální licenci.

Ani jinde nejsou pozadu

Také v Evropské unii a jejím okolí můžeme narazit na kuriozity. Ve Velké Británii výslovně přikazují řídit motorového vozidlo z předního sedadla. V Německu smějí na dálnici zastavit jen vozy policejní, hasičské či sanitní. Ostatním je to přísně zakázáno. To platí i pro nouzové stání z důvodu „vyschlé“ nádrže, což je pokutováno jako důsledek nedbalosti řidiče, který navíc může ohrozit nejen jeho, ale i ostatní účastníky silničního provozu. Rakouští policisté se mohou v zónách s rychlostí omezenou na maximálně 30 km/h spolehnout při posuzování rychlosti projíždějícího vozidla jen na svůj úsudek. Pozor na chodce ve Švýcarsku. Ti mohou kdykoliv vstoupit do vozovky a na řidiči je, aby je neohrozil. V Makedonii nesmí sedět na přední sedačce nikdo, kdo je viditelně pod vlivem alkoholu, tedy ani jako spolujezdec.

Co teprve v ostatních částech světa. V Gruzii platí výslovný zákaz projíždět přes dětská hřiště. Rovněž tak je zakázáno plivat z osobního auta či autobusu. To neplatí pro řidiče náklaďáků. Rovněž tak nesmějí být v Gruzii pokutováni poslanci v období, kdy zasedá parlament. V Thajsku nesmí nikdo řídit automobil, autobus a dokonce ani tuk-tuk (motorizovanou tříkolku) oblečený „nahoře bez“. V Japonsku může každý dospělý požívat ve vozidle alkohol, ovšem jen do okamžiku, kdy začne jevit známky podnapilosti. Pak už by mohl mít co do činění se strážci zákona. Navíc zde každý, kdo usedne do vozidla řízeného opilým řidičem, bude potrestán stejně přísně jako řidič pod parou. Japonsko je sice telekomunikační supervelmoc, ale nesmějí tady šoféři při řízení používat žádná hovorová zařízení, ani hands-free sady. V Číně řidičům zakazují zastavit, pokud se v jejich jízdní dráze nachází chodec. Navíc lze v této zemi za volant usednout jen s řidičákem tam získaným. V blízkosti Mekky je úsek dálnice, kam je povolen vjezd jen muslimům. Ostatní musejí zvolit náhradní trasu. Ve Spojených arabských emirátech mají velbloudi vždy přednost.

Co se také smí a nesmí

V Kalifornii platí pro ženy zákaz řídit automobil v župánku. V Kentucky smějí ženy řídit oblečené jen v plavkách. Ovšem pouze za předpokladu, že u sebe mají střelnou zbraň na sebeobranu. Druhým respektovaným řešením je, že je doprovázejí dva policisté. Němci smějí řídit svá vozidla úplně nazí, beze zbraně a policejního doprovodu. Kabina automobilu je totiž považována za privátní prostor. Ovšem pozor! Řidiči musejí mít alespoň obuté boty. V opačném případě pojišťovna neuhradí škodu vzniklou z důvodu dopravní nehody. V New Yorku trestají každého, kdo se bude ve voze svlékat. Na Kypru začali v poslední době přísně trestat osoby, které jedí a pijí, zatímco řídí. Týká se to i pití vody. Také tu jsou trestáni šoféři, kteří při jízdě bezdůvodně sundají ruku z volantu. Dané opatření má přimět řidiče, aby se plně věnovali jízdě, což by mělo zvýšit úroveň bezpečnosti na tamějších silnicích.

Na Aljašce je zakázáno převážet psy uvázané na střeše vozidla. Rovněž tak je trestáno, pokud se na ulici oddávají sexuálním hrátkám losi. V Montaně nesmějí být v kabině kamionu přepravovány ovce. Zákaz ovšem neplatí, pokud je k dispozici vhodný doprovod. V Minnesotě můžete svézt gorilu. Ta ovšem musí vždy sedět na předním sedadle. V Itálii je dobré pamatovat na upoutání pejska bezpečnostními pásy.

Řidiči ve Velké Británii mohou v případě nutnosti vykonat svou potřebu. Močit ovšem musí mimo vozovku, u zadního kola a přitom se musejí opírat pravou rukou o vozidlo. V Idahu musí policejní hlídka před tím, než někomu přeruší romantické hrátky probíhající v jeho automobilu, použít alespoň po dobu tří minut sirénu či po uvedenou dobu blikat majáky.*

(Podrobnosti v Komunální technice 12/2018)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down