16.05.2022 | 08:05

Kontrola a hygiena na prvním místě

Kompletní dodržování bezpečnostních a hygienických předpisů pro pracovní oblečení může garantovat pouze profesionální poskytovatel textilních služeb. Lídrem v této oblasti je MEWA se svým rozsáhlým servisním systémem na 45 pobočkách po celé Evropě. Nabízí pracovní oblečení včetně jeho kontroly, údržby, skladování a logistiky.

Aby bylo ochranné oblečení funkční, musí hlavně splňovat specifické bezpečnostní požadavky pro příslušná pracoviště. Mělo by být spolehlivé, odolné a náležitě ošetřené. Pro zachování ochranného efektu je podstatné i praní, které zaručuje vysokou úroveň hygieny.

Bezpečnost podrobená zkoušce

MEWA důkladně kontroluje oblečení nejen kvůli bezpečnosti zaměstnanců, kteří ho nosí, ale také z důvodu právní jistoty pro zaměstnavatele. Aby byly oba požadavky splněny, zavádí se zkoušky kvality od výběru tkaniny, přes údržbu, kontrolu samotného oblečení až po dokumentaci všech procesů.

Látky pro výrobu kolekcí MEWA se prověřují ve vlastním technickém centru již před jejich použitím. Jsou minimálně třicetkrát vyprány, zpracovány a poté podrobeny zkouškám. Namátkově se kontrolují kromě jiného vlastnosti textilu, jako je stálobarevnost nebo odolnost proti oděru a roztržení. „Kontrolám se podrobují přímo tkaniny, které odpovídají výrobním šaržím,“ vysvětluje Thomas Hell, technický ředitel společnosti MEWA v Itálii.

Pokud se oděv pravidelně používá, jsou všechny jeho části po každém praní zkontrolovány a v případě potřeby opraveny nebo vyměněny. Nakonec jsou veškeré procesy digitálně zaznamenány. Každý kus oblečení kontroluje vyškolený personál. Tento standardizovaný proces je podpořený technickými nástroji. K porovnání vzhledu oblečení a barev se používají fyzické hraniční vzorky, kontrolují se i reflexní vlastnosti oděvu. MEWA tak zajišťuje, že oblečení dodané zákazníkovi plní garantovanou ochrannou funkci i po několikanásobném vyprání.

Oddělení výzkumu firmy vyvinulo speciálně pro reflexní pracovní oblečení patentovaný a inovativní, automatizovaný testovací systém. Ten digitalizuje kontrolní procesy a je tak ještě spolehlivější. Jeho širší využití se plánuje do roku 2023.

Prověřená hygiena

Zvláštní pozornost je potřeba věnovat i tomu, jak se pracovní oděv pere, aby splňoval i po ošetření hygienické nároky. MEWA pracuje podle systému RABC (Risk Analysis and Biocontamination Control System) a odpovídající evropské normy EN 14065. V rámci managementu hygieny se využívají specifikace DIN EN 10524 pro potravinářský sektor.

Všechny pobočky MEWA mají wfk certifikát, který stvrzuje, že lze oděv používat i v oblastech citlivých na hygienu. Každý typ oblečení tak splňuje požadavky platné například i u oděvů pro potravinářský průmysl. Praní probíhá při teplotách mezi 60 a 75 °C spolu s odpovídající dávkou dezinfekčních prostředků, které zajistí úplnou inaktivaci virů a bakterií.

Na všech pobočkách MEWA je při praní zaručené co nejefektivnější odstranění nečistot. Kromě toho v případě potřeby probíhají testy, aby se zajistil nejlepší možný výkon prádelen. Po vyprání oděvů následují další procesy, například dezinfekce, využití ochranných prostředků proti kyselinám a podobně. Hygienický řetězec trvá, dokud není oblečení vrácené zákazníkovi.

„Nezbytnou součástí je důsledné mikrobiologické testování suchého oblečení a pracích pytlů přímo před dodáním zákazníkovi. Podle certifikovaných předpisů musí být kontroly pravidelné. Jedná se například o stěry a testy biologického znečištění nebo zkoušky kvality vody. V případě abnormalit přijímáme opatření na základě systému řízení hygieny a poté následuje další kontrola,“ dodává Thomas Hell.

MEWA tak zajišťuje dodržování hygienických standardů, ale také zachování ochranné funkce oděvů v průběhu celého servisního systému.*