Konstrukce i výroba traktorů s českou pečetí

Kořeny produkce zemědělské techniky v Prostějově sahají do osmé dekády 19. století, kdy zde působily dvě konkurenční firmy: Wichterle a Kovářík. V roce 1918 spojily subjekty své síly. Nově vzniklá společnost WIKOV se za první republiky vyhoupla do pozice největšího výrobce zemědělských strojů v Československu. Úspěchy sklízely rovněž její malosériové automobily. Po znárodnění tady působila firma Agrostroj Prostějov.

Zemědělské traktory vyráběl WIKOV od konce 20. let minulého století. První malotraktor sjel z výrobních linek Agrostroje v roce 1952. Záhy se objevily na trhu modely TZ-4K10 (12 a 14) v různých verzích. Následovaly modernizované stroje MT8 132.2. V roce 1997 uťal historii Agrostroje konkurz.

Příležitosti se chopil nadšenec do zemědělských strojů Pavel Šálek, který se od začátku 90. let věnoval především generálním opravám malotraktorů a výrobě náhradních dílů k agrární technice. Současná společnost Šálek, s. r. o., prostřednictvím svých traktorů a příslušenství tak úspěšně navazuje na dlouholetou tradici zemědělského strojírenství v Prostějově.

Traktory a příslušenství

V roce 1997 odkoupil Pavel Šálek licenci na stálici sortimentu Agrostroje – kloubový malotraktor MT8 132.2 – a rozběhl jeho sériovou výrobu. Vzhledem k tomu, že v této době ukončil činnost „dvorní“ dodavatel motorů, společnost Slavia Napajedla, padla volba na dvouválcové vzduchem chlazené agregáty italské značky Lombardini. Nové řady kompaktních multifunkčních malotraktorů vlastní konstrukce a výroby na sebe nenechaly dlouho čekat. Do sortimentu přibyly modely Winea, Cabrio a Vega v roce 2004.

Dnešní rodinná firma Šálek má zhruba 60 zaměstnanců. Vzhledem k tomuto poměrně nízkému počtu zde sázejí na jejich univerzalitu. Každý člen týmu by měl mít široké spektrum znalostí a dovedností. Základní filozofií společnosti je vyrábět co nejvíc komponentů vlastními silami, tedy in house ve svých prostorech, aby měla veškeré procesy maximálně pod kontrolou. Další součástky jsou zpravidla výsledkem kooperace subjektů v regionu. To se týká například výlisků plastových kapot, kovových odlitků a podobně.

Nutno poznamenat, že „u Šálků“ si již od začátku dobře uvědomovali fakt, že traktor sám o sobě mnoho neznamená. Proto zaměřili současně s produkcí těchto strojů pozornost na výrobu přidané hodnoty v podobě širokého sortimentu příslušenství a pracovních nástavců. V roce 2004 přišly na trh první návěsy. Dnes si zde kromě postřikovačů a rosičů všechny doplňky (asi 60 druhů) vyrábějí sami, a to nejen pro vlastní techniku, ale i pro dodavatele traktorů jiných značek podle konkrétních technických požadavků včetně případných požadavků na barvu. Značnou výhodou je, že drtivou většinu tohoto sortimentu drží Šálek skladem. Pracovní nářadí tak může putovat k zákazníkům obratem.*

Foto archiv/Šálek

(Podrobnosti v Komunální technice 10/2023)