20.07.2017 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konference Odpady a obce 2017

Již 18. ročník této špičkové konference se konal tradičně v kongresovém centru ALDIS v Hradci Králové a účastníci zcela zaplnili i ten největší sál, což svědčí o její kvalitě a přitažlivosti.

Úvodní přednášku měl generální ředitel autorizované společnosti EKO-KOM Ing. Zbyněk Kozel. Ta jediná jako obvykle nebyla součástí obsáhlého sborníku, takže nikdo netušil, na jaké téma bude, a tak se raději všichni účastníci snažili přijet včas. A bylo proč – systém EKO-KOM totiž slaví 20 let činnosti a celá přednáška se nesla v duchu retro – byly totiž promítány originální původní slajdy mapující vznik, průběh a rozvoj systému zpětného odběru obalů a společnosti EKO-KOM. Pokrok byl samozřejmě  vidět nejen ve zvyšující se technické úrovni prezentovaných slajdů, ale i v rozvoji celého systému zpětného odběru dokumentovaného mnoha čísly a grafy.

V třídění na špičce

Za uplynulých 20 let se podařilo společnosti EKO-KOM vybudovat systém třídění a recyklace obalů, který je dnes považován za jeden z nejlepších a nejefektivnějších v Evropě. V mnoha parametrech předčí dokonce i své západoevropské vzory, hlavně pak systémy třídění v Německu a Rakousku. Aktuálně je do něj zapojeno 20 586 průmyslových podniků a 6114 obcí ČR. Díky této úzké spolupráci obcí a průmyslu má možnost třídit odpad už 99 % obyvatel ČR. V roce 2016 tak vytřídil každý obyvatel ČR v průměru 56 kg papíru, skla, plastů, kovů a nápojových kartonů a tím bylo předáno k dalšímu zpracování 793 658 tun odpadů z obalů. Celková míra recyklace obalů v systému EKO-KOM se zvýšila na 77 %, z toho u papíru dokonce na 94 %. K tomu slouží obyvatelům 307 000 sběrných nádob. S rostoucí hustotou sběrné sítě se zkracuje i průměrná vzdálenost ke sběrnému místu a nyní činí již jen 96 metrů! A současně je na vysoké úrovni i efektivita vynaložených nákladů. Není proto divu, že podle celoevropského srovnání jsme v celkové recyklaci obalů na skvělém druhém místě.*

Více v časopisu Komunální technika 7/2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down