07.09.2021 | 06:09

Komunikácie a zeleň v Rajci udržiava nové multifunkčné vozidlo

Mestečko Rajec ležiace v Žilinskom kraji sa môže pochváliť novým viacúčelovým strojom Hultihog CV 350. Okrem toho, že jeho kúpou vyriešilo starosti po novelizácii zákona o pozemných komunikáciách, kedy povinnosť za údržbu chodníkov prešla na správcu komunikácií, vďaka jeho multifunkčnosti sa mestu uľahčí aj letná údržba komunikácií a verejnej zelene.

Rajecká samospráva na čele s primátorom Milanom Lipkom sa rozhodla, že údržbu mestských komunikácií a zelene budú robiť efektívnejšie a kúpia nový stroj. „Zabezpečiť údržbu viac ako 20 kilometrov chodníkov v Rajci nebolo a ani nie je jednoduché. V minulých zimných obdobiach nám absentoval stroj, s ktorým by sme chodníky a nedostupné časti mesta vedeli systematicky udržiavať. Ich údržbu sme vykonávali kombinovane vlastnými silami a externými dodávateľmi týchto služieb. Bohužiaľ, toto bolo veľmi časovo náročné a zistili sme, že časovo i organizačne sa to nedalo zvládnuť a takýto systém údržby je neudržateľný,“ vraví prednosta MsÚ Rajec Ján Jasenovec. Víťazom súťaže verejného obstarávania sa stal Multihog CV 350 od spoločnosti MB SERVIS s. r. o.

Mesto Rajec vysúťažilo Multihog CV 350 najmä z dôvodu, že chcelo  multifunkčné vozidlo s celoročným využívaním a samozrejme, že to bola aj ponuka najnižšej ceny. Univerzálny nosič nadstavieb, ktorým Multihog je, tak mestu umožní mať stroj na zimnú údržbu s radlicou a sypačom, zametač, kosačku i rezač drevín v jednom. „Prehodenie jednotlivých nadstavieb si samozrejme vyžaduje nijaký čas, ale v porovnaní s veľkým strojom, ktorý máme na cesty, je tam určitá časová úspora. Oceňujem ale aj to, že za volant tohto auta si vie sadnúť ktokoľvek s vodičským preukazom skupiny B z pracovníkov údržby mesta, “ myslí si primátor Lipka. Ako spresnil prednosta mesta, „v prvom rade je to technika určená na zametanie komunikácií, chodníkov a spevnených plôch o šírke čistiacej plochy 1200 až 2300 mm. Po zime sme mali napríklad úplný šok. Zrazu sme mali vysypané na chodníkoch stovky kíl piesku a bolo to treba všetko vyčistiť. Dnes si neviem predstaviť, ako by sme to urobili, ale vďaka zametaču sme to zvládli, “ vraví prednosta.

Konštrukčné zhotovenie podvozku Multihog CV 350 dokáže rýchle zatáčanie s vnútorným rádiusom iba 1150 mm, vďaka čomu dokáže efektívne pracovať aj v úzkych uličkách. „Doplnkom pri čistení počas leta aj zimy je rotačná kefa o šírke záberu 1390 mm. Benefitom je, že stroj má aj externú saciu hadicu s dĺžkou 4 metre, s ktorou dokážeme vysať aj problémové oblasti. Fakt, že objem výklopnej nádrže na nečistoty je až 1500 litrov, nám umožňuje čistiť plochy dlhšie ako iné porovnateľné zariadenia,“ dodáva Ján Jasenovec.*