24.05.2018 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komunální vlaštovky jako poslové jara

Hned zkraje jarního období (ve dnech 22.– 25. března) patřil výstavní areál PVA EXPO v Praze-Letňanech již 12. ročníku odborného veletrhu For Garden. Jedná se o největší akci svého druhu a zaměření v České republice s orientací především na všechny zahradní obory, ale nejen na ně.

I když byl veletrh zacílen v převážné většině na projektování, realizaci a údržbu zahrad, jejich vybavení, nábytek, závlahy, osvětlení, drobné stavby, dekorace, dětská hřiště nebo sportoviště, nescházelo v Letňanech ani několik dodavatelů techniky pro komunální sektor. A my jsme nemohli chybět v jejich expozicích.

Americká žací legenda

Kromě zemědělské, komunální a stavební techniky se pelhřimovská společnost CIME specializuje také na prodej pomocníků pro údržbu zeleně. Kromě sekaček Walker Mowers ukázala veřejnosti na For Garden stroje značek Stiga, Fort, Billy Goat a Goldoni.

„Do Letňan jsme přivezli průřez naším sortimentem strojů. Jedná se zejména o legendární americké sekačky s nulovým poloměrem otáčení Walker, které do České republiky dovážíme již více než deset let. Jejich hlavní devizou je kromě nulové osy rotace čelní sečení, kdy má obsluha perfektní přehled na pracovní část a dále středový odhozový tunel, který zajišťuje bezproblémový transport posekané trávy do zásobníku,“ řekl nám Ing. Milan Vavřina, který má u CIME na starosti komunální a zahradní techniku.

Traktory

Společnou expozici měly na veletrhu firmy Garnea, a. s., a Y-CZ, s. r. o. Ta první je kromě jiného sortimentu výhradním dovozcem značky Deutz-Fahr, patřící do tria největších výrobců traktorů na světě, druhá dováží do České republiky traktory SAME, Lamborghini a Yanmar. Společným jmenovatelem kromě poslední jmenované značky je výrobní koncern SDF Group.

Prezentovaný sadařský nebo viniční úzký speciál Lamborghini Spire F byl upravený do komunální verze. Travní pneumatiky ho poněkud rozšířily, ale s nimi se může pohybovat bez obav po měkkém podloží. Kompaktní traktor s minimálním rozchodem disponuje značným výkonem motoru a hydraulických čerpadel. Uplatní se všude tam, kde je potřebný výkonný, ale rozměrově malý traktor. Ideální je proto ve službách měst, obcí a další nezemědělské využití. Univerzalitu stroji dodává čelní nakladač Sigma 4 Iron.

„Nejmenšími traktory z portfolia skupiny SDF patří do řady Lamborghini EGO. Jsou k dispozici s motory od 30 do 50 k, s kabinou nebo bez ní, může být i varianta s mezinápravovým vývodovým hřídelem a čelními rameny a hřídelí. EGO se pohybuje se na pomezí malotraktoru a dospělého stroje,“ vysvětlil Zbyněk Kučera ze společnosti Y-CZ.

Honda nezahálí

Japonská Honda není pouze značkou motocyklů nebo automobilů, ale působí také v oblasti zahradní techniky. U stánku akciové společnosti BG Technik CS jsme zaznamenali rotační sekačky se dvěma žacími noži, travní traktory s integrovaným mulčováním, malé rotavátory a křovinořezy s tichými čtyřtaktními motory, robotické sekačky Míímo a další stroje, které usnadní a zpříjemní práci.

Honda jako přední výrobce zahradní techniky do letošní sezóny vstupuje s loni inovovaným modelem ručně vedené sekačky HRG466SK. Ta patří ke stálicím na trhu a zmíněnou inovací je instalace integrovaného systému mulčování. V čem spočívá? Dva nad sebou umístěné žací nože už jsou u tohoto modelu obvyklé, ale pro mulčování se musela instalovat do odhozového tunelu na trávu speciální plastová záslepka, kterou u letošního modelu nahradila integrovaná klapka s jednoduchým ovladačem na šasi sekačky. Tento systém se u Hondy nazývá Versamow a značně usnadňuje ovládání stroje a změnu sekacího režimu.*

(Podrobnosti v Komunální technice 5/2018)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down