14.05.2023 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stroje pro města a obce v Českých Budějovicích

Na veletrhu Urbatech 2023 jsme napočítali víc než 40 expozic. Podívejme se na některé z nich – seřazené podle abecedních názvů vystavovatelů a bez nároku na úplnost.

Prodej a servis zemědělských strojů a technologií pro bioplynové stanice má v gesci firma Agete (1). Nabízí i menší samojízdnou i ručně vedenou čisticí a zametací techniku s pohonem od spalovacího motoru nebo elektrickým od německé společnosti Westermann pro úklid zpevněných ploch a odstraňování mechu a plevelů.

Skupina Agrotec Group (2) přivezla sekačku Amazone Profihopper 1250 se záběrem 125 cm. Minirypadlo CASE CX12D s roztažitelnými pásy je díky rozměrům vhodné hobby sféru a práci ve stísněných prostorech. Užitkový elektromobil ET CITY II umožňuje agregaci nástaveb. Nechyběl malotraktor Avenger 26.

Dovozu, prodeji a servisu zemědělské, komunální a lesní techniky se věnuje firma Arrow Agri. Na její ploše dominoval kloubový nakladač Pitbull (3) využitelný také ve službách měst a obcí. Tři verze, s motory Kubota (26 a 45 k) a elektropohonem, se s různými pracovními nástavci uplatní i v náročných provozech.

U stánku společnosti AT BRYSS (4) zaujal rider s nulovým poloměrem otáčení Cub Cadet XZ6 a záběrem 127 cm vhodný pro mulčování. Novinkou v nabídce je komunální nosič nářadí Bocdor české výroby. AT BRYSS prodává i traktory Kioti, žací stroje Seco, pracovní čtyřkolky Linhai a švédské kotoučové kmenové pily Ecosågen.

Firma CIME ukázala průřez sortimentem komunální techniky (5). Tu stavební zastoupilo pásové minirypadlo Hyundai R35Z. Dominovaly žací stroje s nulovým poloměrem otáčení Walker a komunální vysavače, aerifikátory a vertikutátory Billy Goat. Tato technika se čím dál tím častěji prosazuje na tuzemských zelených plochách.

Akciová společnost Daňhel Agro (6) přibrala k zemědělské technice prodej a servis komunální a zahradní. V expozici zaujaly především traktorové žací stroje John Deere. K vidění byla také ručně vedená technika pro údržbu travnatých ploch a na ekologickou likvidaci plevelných rostlin na principu infračerveného záření.

Česká firma FIRSTGREEN Industries vyrábí elektrické smykové nakladače. Kolový Elise 900 (7) se díky vysoké nosnosti hodí pro manipulaci s materiálem na staveništích, v recyklačních halách nebo sběrných dvorech. Malý pasový MiniZ s nosností 400 kg se uplatní ve stísněných a vnitřních prostorech. Oba je možné ovládat i na dálku.

Hlavním partnerem veletrhu byla společnost K.B.T. PROFTECH. Pochlubila se ucelenou nabídkou traktorů a žací techniky včetně strojů s nulovým poloměrem otáčení Kubota (8). Hlavně pro města a obce jsou určené traktory nové řady LX s dieselovými čtyřválci (35 a 40 k), hydrostatickou třístupňovou převodovkou a výkonnou hydraulikou.

U stánku firmy Liebherr-Stavební stroje CZ poutal pozornost jednoduchý a snadno ovladatelný kompaktní nakladač L 506 Compact (9). S mnoha pracovními doplňky je vhodný pro stavební práce, údržbu komunikací, dále pro zahradníky či zemědělce. V základní výbavě má přední hydraulický vývod, k němuž lze přidat další.

V teritoriu společnosti MALCOM CZ (10) byly jedno- a dvouosé traktory Ferrari a BCS, mulčovače Peruzzo, sekačka Ma.Tra 250 a dálkově řízený mulčer Barbieri. Firma dováží mulčovače a vyžínací ramena Agrimaster a Orsi a je regionálním prodejcem techniky Kubota. V sortimentu má též stroje Doppstadt pro zpracování odpadu.

Kloubový zametač Multihog CV350 využitelný jako nosič dalších nástaveb přivezla společnost Manatech. K němu „přibalila“ podvozkové štěpkovače Först (11) s vlastním motorem určené pro technické služby, arboristy a podobné uživatele. Výhodou umožňující tažení za osobním automobilem je hmotnost do 750 kg.

Firma MEVA (12) je známá předevěším jako dodavatel výrobků pro odpadové hospodářství, například nádob na komunální, separovaný i nebezpečný odpad a kontejnerových systémů. V sortimentu má také městský mobiliář. Nechybí ani komunální technika, například elektromobily, štěpkovače nebo finské nakladače Avant.

Společnost P & L přivezla dva traktory Kioti. Nejprodávanější model CX2510CH je vhodný hlavně pro údržbu chodníků měst a obcí. Zaujímá zhruba poloviční podíl v počtu prodaných kusů této značky v Česku. Větší je typ DK6020 (13) s příkopovým ramenem Marolin s předsunutou a lépe viditelnou žací hlavou se záběrem 0,8 m.

Firma PEKASS prezentovala malotraktory a nosiče nářadí Antonio Carraro, žací techniku Grillo, příkopová ramena a mulčovače Berti a kompaktní kolový nakladač JCB 403 PLUS. Opravdovou lahůdkou pro města, obce a technické služby je multifunkční stroj AC TTR 4800HST s kabinou a otočným pracovištěm obsluhy (14).

Český výrobce raymo představil 100% elektricky poháněný stroj (15) pro údržbu ruderálních porostů, květnatých luk i pravidelně ošetřované zeleně. K tomu slouží pět typů žacích hlav a lišt. Baterie vydrží na jedno nabití podle podmínek až šest hodin. Zhruba 95 % výroby putuje do zahraničí. V ČR se zatím prodalo více než deset kusů.

Společnost SYNPRO nabízí zahradní, komunální, vinohradnické, sadařské, zemědělské a úklidové stroje. Kromě mulčovače Bellonmit přivezla novinku z konce loňského roku: malý elektrický pick-up Pickman (16) pro široký okruh zákazníků. Maximální rychlost je 50 km/h, nosnost 660 kg, dojezd na jedno nabití až 100 km.

Firma TECH.INVEST BOHEMIA zaměřená na komunální, zemědělskou a lesní techniku prezentovala stroj na zpracování bioodpadu Bugnot, nejprodávanější model BV N 56 v tažené verzi (17) pro maximální průměr dřevní hmoty 16 cm. Konstrukce drtícího mechanismu ho umožňuje využívat jako drtič nebo štěpkovač.

Prodeji a servisu zemědělské a lesnické techniky se věnuje společnost TOPAGRI (18). Představila traktor Valtra s příkopovým ramenem McConnel, mulčovače Müthing, štěpkovač Junkkari a dálkově ovládaný pásový mulčer McConnel Robocut2 RC 28 s dosahem až 150 m, motorem o výkonu 28 k a šířkou záběru 1,1 metru.

Firma WTC Písečná (19) nabízí pět řad zemědělské a komunální dopravní techniky. Ukázala dva typy menších traktorových nosičů kontejnerů Portýr oblíbených v „komunálu“ a malý traktorový návěs, vhodný též pro města a obce. Tato technika se uplatní v odpadovém hospodářství a při manipulaci s dalším materiálem.

Česká automobilka Zebra Group osedlala dvě víceúčelová vozidla Zebra. Dieselové (20) je nově vybavené motorem Caterpillar, ELZEBRA disponuje elektropohonem. Oba modely jsou k mání ve dvou rozvorech. Lze k nim agregovat téměř padesát druhů nástaveb s hydraulickým, elektrickým nebo kombinovaným pohonem.

(Podrobnosti v Komunální technice 5/2023)*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down