11.06.2024 | 07:06

Komunální technika je stabilní součástí nabídky

Koncem dubna uspořádala společnost AGRICO ve svém areálu v Týništi nad Orlicí již 21. ročník prodejních a výstavních dní. Po loňské velkolepé oslavě 30. výročí založení firmy se letošní průběh akce vrátil ke svým osvědčeným standardům. Nicméně, jak bývá v Týništi nad Orlicí pravidelně zvykem, vystavené zemědělské a komunální techniky bylo tradičně dost a mezi exponáty nechyběly ani technické novinky.

Firma AGRICO, která začínala jako prodejce náhradních dílů pro zemědělskou mechanizaci, se již zhruba čtvrtstoletí věnuje také prodeji a servisu komunální a zahradní techniky. „Komunální technikou se ve větší míře zabýváme přibližně deset let a dá se říci, že její podíl na našem ročním obratu, který dosahuje zhruba 200 milionů korun, se standardně pohybuje okolo třiceti procent. Roční prodeje komunální techniky se zatím dají považovat za stabilní a potvrdil to i loňský rok, kdy se situace začala po letech ovlivněných pandemií vracet do normálu. Pochopitelně i v komunálním sektoru reagujeme na vývojové trendy a do nabízeného sortimentu jsme zařadili více strojů na elektrický pohon, kromě elektrických užitkových vozidel Selvo bych rád zmínil například nakladač Firstgreen ELISE, který má určitě velký potenciál a najde uplatnění jak v zemědělství v provozech živočišné výroby, tak v komunálním sektoru. A pokud jde o zahradní techniku, je příklon k využití aku nářadí v posledních letech více než zřejmý,“ říká úvodem Ing. Martin Falta, vedoucí prodeje komunální techniky společnosti AGRICO.

Hned několik novinek

„V rámci výstavních dnů prezentujeme několik technických novinek. Rád bych upozornil na čtyřmístný užitkový elektromobil Selvo Multi 4 OpenVan s malou korbou. K dispozici je i ve dvojmístné verzi s korbou s nosností jedné tuny. Značka Kubota rozšířila svoji nabídku o dva modely s označením FC s čelním systémem sečení. Na výstavní ploše si mohou návštěvníci prohlédnout ten menší z nich. Mezi novinky lze zařadit i žací traktory Seco Starjet se silniční výbavou. Tyto stroje mohou být na přání vybaveny světly, ukazateli směru, majákem, trojúhelníkem pro označení pomalého vozidla a dalšími potřebami (lékárnička, vesta, trojúhelník) nutnými při pohybu vozidla po veřejných komunikacích. Toto vybavení se dá na stroje Starjet instalovat v případě potřeby i dodatečně,“ stručně představuje Martin Falta vystavené novinky.

Užitkový elektromobil Selvo Multi 4 OpenVan je poháněn motorem o výkonu 20 kW s vysokým točivým momentem. Vozidlo s maximální pojezdovou rychlostí 80 km/h (jezdí ve dvou rychlostních režimech) má dojezd až 180 kilometrů. Vystavený model s pohonem zadní nápravy, brzdovým systémem ABS a předními kotoučovými brzdami je vybaven čtyřmístnou kabinou s topením a klimatizací. Korba o rozměrech 126 x 112 cm s výškou 58 cm má nosnost 350 kilogramů. Jde o vozidlo vhodné pro lehké práce ve městech a obcích.

Žací traktor Kubota FC 3-261 je poháněn dieselovým vodou chlazeným tříválcovým motorem o výkonu 26 koní. Stroj s hydrostatickou převodovkou a pohonem 4 x 4 se může pohybovat rychlostí až 185 km/h. Čelní žací ústrojí pracuje se záběrem 130 cm, jeho dva nože jsou poháněné kardanem. Posečená travní hmota je pomocí turbíny dopravována středovým tunelem do sběrného koše s kapacitou 800 litrů. Výklop koše je možný do výšky 205 cm. Stroj je možné vybavit také kladivovým i nožovým sečením různého pracovního záběru.

1 – V Týništi nad Orlicí se koncem dubna konal již 21. ročník prodejních a výstavních dní společnosti AGRICO

2 – Mezi novinky v sortimentu patří čtyřmístný užitkový elektromobil Selvo Multi 4 OpenVan

3 – Nabídku žacích strojů značky Kubota rozšířil model FC 3-261 s čelním systémem sečení

4 – Žací traktory Seco Starjet mohou být doplněny výbavou nutnou pro pohyb stroje na veřejných komunikacích*