Komunální technice dominovaly traktory

Již 22 let působí na českém trhu společnost P & L a v posledních pěti letech se kromě té zemědělské se zvýšenou intenzitou věnuje též prodeji a servisu komunální techniky. Proto ani v rámci květnových Dnů otevřených dveří, pořádaných v areálu obchodně servisního střediska ve Velkém Meziříčí, nemohla komunální technika chybět. Pro zájemce byl navíc připraven seminář na téma dotací komunitních kompostáren.

Výstavní ploše, která byla věnována komunálním strojům, dominovaly především jihokorejské traktory Kioti. Tato značka zaznamenala v posledních letech vysoký nárůst prodeje do Evropy. Má zastoupení v téměř všech evropských státech a ročně putuje do Evropy okolo dvou tisícovek traktorů. Proto byl v roce 2010 zřízen v Holandsku závod Daedong Europe, se kterým generální dovozci do jednotlivých zemí úzce spolupracují.

S kojotem ve znaku

Některé z novinek značky Kioti vhodné pro komunální nasazení si mohli prohlédnout návštěvníci brněnského veletrhu Techagro již počátkem letošního dubna. Ve Velkém Meziříčí si je mohli i prakticky vyzkoušet.
Univerzální kompaktní traktor Kioti CS2610 s hydrostatickým systémem pojezdu je menších rozměrů, ale pracuje s výkonem vodou chlazeného čtyřtaktního tříválcového motoru 26 koní.
Dalším modelem univerzálního kompaktního traktoru určeného především pro práci v sadech či vinohradech je Kioti LX500L s výkonem motoru 49 koní a synchronizovanou manuální převodovkou umožňující řazení 16 vpřed/16 vzad. Při otáčení lze přední nápravu dvojnásobně zrychlit oproti zadní a dosáhnout tak otočení prakticky na místě.
Třetí novinkou, která zřejmě najde v komunální sféře největší uplatnění, je kompaktní traktor Kioti RX6010 s výkonem vodou chlazeného čtyřtaktního turbodieselového motoru 59 koní. Tento model doplňuje mezeru mezi dosud vyráběnými traktory s výkonem 51 a 71 koní. I v tomto případě jde o kompakt s mechanickou převodovkou umožňující řazení 12/12.
Novinkou pro zimní údržbu komunikací je agregace sypače s terénním užitkovým vozidlem Kioti UTV Mechron. Tato sestava bude doplněna vpředu nesenou sněhovou radlicí nebo kartáčem, v letních měsících může být sypač demontován a vozidlo pomůže například v dopravě. Při zimní údržbě může být náhradou za v široké míře užívaná vozidla kategorie N 1, ovšem s výrazně nižšími pořizovacími náklady. Vozidlo s pohonem 4 x 4, převodovkou s variátorem a uzávěrkou diferenciálu je poháněno dieselovým motorem o výkonu 22 k. Jeho ložná plocha má nosnost 500 kg. Jde o robustní stroj, jež nalézá uplatnění nejen v technických službách, ale i ve stavebnictví či sportovních areálech.
Akční sety pro údržbu chodníků
Traktory Kioti se ovšem objevily i v dalších modelech a agregacích s čelním či mezinápravovým systémem sečení a nechyběly ani oblíbené akční malé a velké zimní sety s označením L a XL.
Ten menší tvoří kolový traktor Kioti CK22HST s výkonem motoru 22 koní, sněhová radlice Eco PO01 125 s pracovním záběrem 1,25 m a hydraulickým nastavením pracovního úhlu. Set doplňuje rozmetadlo Eco XTA 140 s pracovním záběrem 1,2 až 8 m a objemem 140 litrů.
Základem většího ze setů je silnější traktor Kioti CK35HST s výkonem motoru 35 koní. Sněhová radlice Eco PO01 150 má pracovní záběr 1,5 m rozmetadlo Eco XTA250 má objem 250 litrů při pracovním záběru 1,2 až 8 metrů.

Pro komunál i stavebnictví

Širokou nabídkou se prezentovaly také zametače TUCHEL. Pro komunální využití je určeno hned pět výrobních řad zametačů vhodných pro agregaci s komunálními traktory, kolovými nakladači, univerzálními nosiči i nákladním,i vozidly. Pohon zametačů je řešen buď kloubovým hřídelem, nebo hydromotorem. Jsou opatřeny zásobníkem na nečistoty, který je mechanicky nebo hydraulicky vyklápěný. Zametače řady Simplex pracují se záběrem 120 až 150 cm, stroje Kompakt mají záběr 135 až 175 cm, Plus 120 až 290 cm, Eco 150 až 230 cm a Profi 180 až 290 cm. Potřeba výkonu nosiče je úměrná k pracovnímu záběru a pohybuje se od 20 do 75 koní.
V sortimentu značky TUCHEL jsou ovšem i výkonnější zametací kartáče vhodné pro stavebnictví a průmysl. Jejich pracovní záběr se pohybuje v rozmezí 120 až 350 cm při potřebě výkonu traktoru 20 až 130 koní.
Zaujalo z další techniky
Pro údržbu rozlehlých ploch (například letiště apod.) je vhodný plošný mulčovač Land Pride s pracovním záběrem 4,5 m. Úspěšný je i rider Husqvarna 422Ts AWD s kloubovým řízením a vpředu zavěšeným žacím ústrojím s nímž je možné posečení porostu takřka beze zbytku.
Při stavebních pracích zase nacházejí uplatnění podkopová ramena S & C nebo kolové nakladače TUCHEL-TRAC. Program představení techniky zakončil traktor Kioti EX45 v agregaci s překopávačem kompostu Ostratický.

Popisek:

Mezi letošní novinky patří modely Kioti RX6010 a LX500L

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *