Komunální stroj na letní i zimní údržbu

Zhruba sedm kilometrů jihovýchodně od hory Říp se v okrese Litoměřice nachází obec Horní Beřkovice se svými přibližně 950 obyvateli. Komunální služby zde v průběhu celého roku zajišťují dva stálí zaměstnanci obecního úřadu. Mezi stroje, které při celoroční údržbě využívají nejvíce, se bezesporu řadí univerzální kloubový nosič nářadí Vitra 2037 Economy, který s příslušnými adaptéry pracuje v Horních Beřkovicích od jara roku 2021.

 

„Obdobný stroj, jako je Vitra 2037, jsme používali i v minulosti, v obci si odpracoval své, ale přišel čas se poohlédnout po adekvátní náhradě za dosluhující techniku. Na základě výsledků výběrového řízení jsme se vloni na jaře rozhodli pro koupi nového univerzálního nosiče, který bude moci v agregaci s různými pracovními adaptéry pomáhat v průběhu celého roku a vhodně doplní náš strojový park, ve kterém nechybí žací stroj se sběrem i nosič se zametací nástavbou. Kromě možnosti využití hned několika pracovních agregátů hovořily pro Vitru některé pro nás velice důležité technické parametry. Jde především o celkovou šířku stroje, která ve spojení s kloubovým systémem řízení zajišťuje velice dobrou manévrovatelnost a umožňuje pohyb stroje prakticky po všech chodnících, které v obci máme. Nosič se navíc pohybuje na širokých pneumatikách, takže jej můžeme bez obav využívat při údržbě ploch se zámkovou dlažbou a šetrný k povrchu je i při mulčování travnatých ploch. Ostatně při mulčování je nosič využívaný zřejmě nejvíce,“ popisuje Zdeněk Antoš, starosta obce Horní Beřkovice.  

 

Hned několik možných agregací

Kromě žací hlavy Iseki Mulch – Master využívané při údržbě travnatých ploch patří do výbavy univerzálního nosiče nářadí další pracovní adaptéry. V letní sezóně se kromě mulčování může stroj uplatnit v agregaci se zametacím kartáčem. Jelikož nezametá se sběrem (i když profesionální zametací nástavbu výrobce nabízí), je při této činnosti využitelný především při úklidu hrubších nečistot. V agregaci s valníkem pomáhá při dopravě různého materiálu v obci, pomáhá občanům se svozem odpadu do sběrného dvora, popřípadě může být využitý pro přepravu štěpkovače. Zametací kartáč se uplatní i v rámci zimní údržby chodníků. Pokud je sněhová vrstva vyšší, je k dispozici sněhová radlice a pochopitelně sypač inertního materiálu upevněný na rámu nosiče. „Na jaře je nosič využitý primárně při mulčování. V dalším průběhu sezóny se snažíme v obci sekat také jiným strojem s možností sběru posečené travní hmoty, takže Vitru lze použít i při dalších činnostech, přičemž výměna pracovních adaptérů je velice flexibilní,“ říká Zdeněk Antoš.

Jak uvedl, obec Horní Beřkovice má vypracovaný plán celoroční údržby, ale velice často je třeba řešit údržbu operativně podle momentální potřeby, klimatických podmínek a podobně, takže univerzální nosič s možností různých variant využitelného nářadí se vždycky hodí. Ostatně výrobce nosičů nabízí více než padesát přídavných pracovních nástrojů, které lze dokupovat podle potřeby.  

Více v časopisu Komunální technika 9/2022.*

1 - Univerzální kloubový nosič nářadí Vitra 2037 Economy pracuje v Horních Beřkovicích od jara roku 2021

2 – Nejčastějším využitím nosiče je jeho nasazení při mulčování travnatých ploch 

3 - Kromě žací hlavy Iseki Mulch – Master využívané při údržbě travnatých ploch patří do výbavy univerzálního nosiče nářadí také zametací kartáč, sněhová radlice a sypač

4 – K hlavním devizám stroje patří jeho obratnost díky celkové šířce a systému kloubového řízení

5 – Chladič je potřeba především po mulčování pravidelně čistit

6 – Nosič se může v agregaci s příslušnou nástavbou velice dobře uplatnit jako samosběrný zametací stroj

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down