Komunální premiéra v prořídlém sálu

Po tři dny na přelomu března a dubna – od 30. 3. do 1. 4. – hostilo Výstaviště České Budějovice novou akci ve svém kalendáři. Po loňském spojení s výstavou Hobby se zde konal první samostatný veletrh Urbatech. Pořadatelé pro něj vyhradili Národní pavilon Z a pavilon T1. Přilehlé plochy posloužily k venkovní prezentaci techniky i pro její praktické ukázky.

„Cílem Urbatechu je vytvořit platformu pro výměnu zkušeností, praktických rad a řešení v oblasti zajištění správy měst a obcí, městských společností, zemědělských a lesních celků,“ poznamenal předseda představenstva českobudějovického Výstaviště Mojmír Severin. Zdůraznil, že města a obce mohou díky novým poznatkům, které jejich zástupci na veletrhu získají, ušetřit i nemalé peníze.

Teorie i praxe

Dvoudenní odborné konference, konané ve čtvrtek a v pátek, byly určené především pro zástupce samospráv měst a obcí. První den se diskutovalo hlavně o klimatických změnách a hospodaření s vodou, ten druhý se primárně zaměřil na energetickou soběstačnost obcí a nové trendy v alternativních zdrojích energií.

Třídenní výstava potom patřila zejména komunální technice, jako jsou malotraktory, univerzální nosiče nářadí, žací, zametací, manipulační a další stroje. Návštěvníci si mohli otestovat elektromobily včetně dobíjecích stanic. Nechyběla technika lesní, zemědělská, městský mobiliář nebo systém pro nakládání s odpadem. Stánky zde rozbili též poskytovatelé energetických služeb a řešení, zástupci státních úřadů či profesních sdružení.

Co dál?

Přes celkově dobrou úroveň Urbatechu s širokou nabídkou přednášek, techniky a služeb je škoda, že si našel začátkem jara do areálu Výstaviště České Budějovice cestu nízký počet návštěvníků, kteří jsou základním pilířem všech výstavních a prezentačních akcí.

Je to snad tím, že se kontakty mezi dodavateli a klienty plíživě přesouvají ze „živých“ akcí do virtuálního prostoru? Preferují zájemci dny otevřených dveří konkrétních firem? Je už akcemi tohoto typu veřejnost přesycená? Jiné důvody? Kdo ví? Otazníků, které vrtají hlavami všech pořadatelů těchto a podobných prezentačních akcí, je hodně…

Příčiny malé návštěvnosti veletrhu Urbatech si určitě vyhodnotí pořadatelé ze všech úhlů pohledu sami a rozhodnou, jak s ním naloží do budoucna. Prvky životaschopnosti v sobě takto koncipovaná akce, navíc na tradičním místě bašty českého výstavnictví, určitě má.*

(Podrobnosti v Komunální technice 5/2023)

Text a foto Jan Kroupa