02.01.2017 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komunální nakladač nových dimenzí

Označení komunální nakladač může někomu na první pohled připadat jako trochu nelogické spojení, ale u společnosti Liebherr tento pojem nabral zcela nový rozměr. Co si tedy správně představit pod tímto pojmem?

V posledních letech obce měly a mají díky státním a evropským dotacím spousty možností rozvoje. A tento rozvoj s sebou přináší nové potřeby. Obzvláště pak stavební rozvoj v podobě nových komunikací, kanalizace, plynofikace apod. doprovází velké množství různých stavebních či odpadních materiálů.

Práce všeho druhu

A když pak odjedou stavbaři, tak obcím vyvstane otázka, jak materiál z výkopů naložit a čím jej rozhrnout či rekultivovat. Stejnou nutnost manipulace pak vyžaduje také například sběrný dvůr, kompostárna nebo komunální služby při sečení trávy nebo ořezu větví. Všechny tyto způsoby manipulace zvládne nakladač na jedničku, ale může být pro obec využitelný i jinak? Přesně tuto otázku si položili i ve společnosti Liebherr a vytvořili stroj, který je kromě nakladače také univerzálním nosičem nářadí.

Komunální nakladač Liebherr je vepředu osazen výložníkem (ramenem), který umožňuje používání nářadí jako je zemní lopata nebo „klapačka“, ale také podkopové rameno, rotační zametač s kropením nebo dokonce i sněhová fréza. Přijde-li tužší zima a je zapotřebí prohrnovat a sypat zasněžené ulice, pak opět pomůže komunální nakladač, který nese vepředu sněhovou radlici a vzadu je vybaven tříbodovým závěsem jako traktor a může tak současně s prohrnováním i sypat ulice inertním materiálem nebo solí. Navíc je s ním možné díky dosahu výložníku vyhrnovat sníh radlicí na hromady v případě, že je ho hodně a není mnoho místa pro jeho uložení.

Možnost vyzkoušení

Tímto možnosti Komunálního nakladače Liebherr však ještě nekončí, protože se dá vybavit také automatickým nebo kulovým závěsem a může tedy za sebou táhnout přívěs až o hmotnosti 3,5 t. S paletizačními vidlemi a výškovým dosahem 3 m snadno zastoupí i vysokozdvižný vozík a pomůže vyložit paletu nebo přesunout například pokácený strom. Vhodným adaptérem je také lopata nebo vidle s hydraulickým přidržovačem, kterým se dá dobře uchopit hromada větví nebo trávy a stejně tak i různé druhy odpadů ve sběrném dvoře.

Dobrou zprávou je, že sběrné dvory jsou podporovány právě probíhajícími dotacemi v Operačním programu Životní prostředí, kde je možné o nakladač zažádat. Komunální nakladač Liebherr si mohli zájemci prohlédnout kromě jiného také letos v září na Dnech zahradní a komunální techniky v Havlíčkově Brodě. O další informace nebo o zapůjčení stroje na vyzkoušení v praxi lze požádat přímo ve firmě Liebherr-Stavební stroje CZ s. r. o., telefon 547 425 354.

Ing. Martin Gaľa

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down