24.02.2009 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komunální a silniční technika pod jednou střechou

O výhodě spojení prodeje a servisu zemědělské techniky s technikou komunální a silniční se ve společnosti PEKASS, a.s., dávno přesvědčili. Hned od začátku totiž mohli stavět na již vybudované prodejní síti a kvalifikovaném technickém servisu. A stejně jako u techniky zemědělské, také u komunální a silniční techniky se zaměřují na osvědčené výrobní značky.

O nabídce komunální a silniční techniky pro rok 2009 nás informovali obchodní manažeři společnosti PEKASS, a.s. - Ing. Radek Mašek a Jaroslav Mai. „Začneme-li od nejmenších, jsou to zejména traktory známého italského výrobce Antonio Carraro, které dovážíme a úspěšně prodáváme už deset let“, říká Radek Mašek a dodává: „Při komunálních pracích se používají k údržbě trávníků, v parcích a na sportovištích, k celoroční údržbě cest a prostranství, jakož i k manipulaci, dopravě a k řadě dalších prací.“
Traktory Antonio Carraro jsou vybavovány hospodárnými čtyřdobými vznětovými dvou až čtyřválcovými motory (diesel) o výkonu od 19 do 70 kW (26 - 95 koní). Vyrábějí se v mnoha modifikacích, s klasickým, nebo kloubovým řízením, s mechanickými, nebo hydrostatickými převodovkami, s pohonem všech kol a s nejrůznější výbavou. Jsou to traktory malých rozměrů, vyznačující se řadou konstrukčních zvláštností, jako např. integrální kyvný rám Actio, umožňující výkyv mezi oběma nápravami v podélném směru až o 15 stupňů, čímž se dociluje trvalého kontaktu všech pojezdových kol s podložkou a dokonalé trakce. Anebo systém RGS, který umožňuje během několika sekund pohotově otočit pracoviště řidiče o 180o a využívat traktor při jízdě obráceným směrem. Podle přání jsou vybavovány různými druhy pneumatik, včetně širokých, nízkotlakých pneu se speciálním trávníkovým dezénem. Traktory mají normalizované tříbodové hydraulické závěsy a vývodové hřídele k agregaci s různými přípojnými pracovními stroji.

Tygr v komunální technice

Mezi nejčastěji užívané traktory Antonio Carraro při komunálních pracích patří řada Tigre 3200 (19 kW/26 koní). Jejich název je příslovečný. Jsou mimořádně pohyblivé a nápadné malým rozvorem náprav a předsunutým motorem před přední nápravou, čímž docilují velmi dobrého rozložení hmotnosti na obě nápravy a malého poloměru otáčení. Pracovnímu využití napomáhá hydraulické řízení, řiditelná přední náprava a převodovka s osmi rychlostmi vpřed a čtyřmi vzad, pohon obou náprav s uzávěry diferenciálů. Zatímco Tigre mají všechna kola stejně velká, výkonnější modely Tigre Country (26 kW/37 koní) mají přední kola menšího rozměru. Právě takovýto traktor jsme viděli na podzim při úklidu spadaného listí v obci Bobnice u Nymburka. „Traktor je všestranně využitý po celý rok, počínaje sečením trávníků, až po odkliz sněhu, jsme s ním plně spokojeni“, řekl nám starosta obce Vladimír Janoušek.
Další modely traktorů Antonio Carraro, které se velmi osvědčují při komunálních pracích, jsou TTR 4400 HST (28 kW/38 koní). Ty jsou vybaveny hydrostatickou převodovkou, možností řízení všech kol, trávníkovými pneumatikami a otočným řízením. Nejčastěji je uvidíte v agregaci s čelními nožovými, nebo vřetenovými sekačkami a s vysokozdvižným výklopným kontejnerem. Uvedený traktůrek si pořídila obec Husinec nedaleko Prahy. Jak nám sdělil místostarosta obce Ing. Jiří Kunt, rozhodla univerzálnost využití traktoru, možnost připojení nejen žacího stroje, ale i příkopového vyžínacího ramene a dalších adaptérů.
Z výkonnějších modelů pak třeba jmenovat řadu Ergit TRH 9400 o výkonu 85 koní, rovněž s hydropřevodovkou, výhodný k pracím s rychlou reverzací.
Nelze vynechat specialitu programu Antonio Carraro a tou je malé Rondo o výkonu motoru 22, případně 30 koní. Tato jedinečně pohyblivá motorová sekačka o záběru 1,5 metru s neuvěřitelnou přizpůsobivostí se terénu, díky hydropřevodovce, pohonu všech stejně velkých kol a flexibilnímu kloubovému rámu ACTIV™, snadno překonává překážky a otočí se doslova namístě.

Velká komunální technika

Tak bychom mohli nazvat stroje agregované s traktory o vyšším výkonu, než mají malotraktory. Jsou to zpravidla klasické traktory účelově vybavené pro práci v komunálních službách. S prodejem a servisem takovýchto traktorů má PEKASS už téměř dvacetileté zkušenosti a od loňského roku obohatil svůj sortiment o traktory značky Fendt, které jsou známé svou kvalitou, spolehlivostí a hospodárným provozem. Své uplatnění nacházejí nejen v zemědělství, ale také v komunální sféře a to jako nosiče pracovních nástaveb pro letní i zimní údržbu komunikací. Nabízejí se nosiče o výkonu od 65 do 366 koní. Možnosti těchto traktorů z hlediska zavěšení pracovních nástaveb jsou široké. Tyto je možné agregovat čelně, vzadu nebo vprostřed, tedy bočně mezi nápravami.

Pracovní nástavby (nejen) k traktorům

„Firma PEKASS je výhradním a autorizovaným dodavatelem silničních strojů chorvatského výrobce RASCO do ČR“, vysvětluje Jaroslav Mai a dodává: „S výrobky značky RASCO se můžete setkávat při cestách po naší vlasti a uživatelé tyto stroje chválí nejen z hlediska vysoce kvalitního zpracování, ale i dokonalé funkce a spolehlivosti provozu. Pracovní nástavby značky RASCO nacházejí uplatnění při celoroční údržbě komunikací a to nejen na traktorových nosičích, ale v široké škále též na automobilových podvozcích.“
Pro letní údržbu je možné si vybrat z vyžínacích příkopových ramen o pracovních dosazích pět až devět metrů a to v různých agregacích, jak bočních, čelních tak i zadních. Všechny typy příkopových ramen je možné vybavit nejen žací hlavicí, ale také čističem příkopů, či lištou na seřezávání dřevin. Ovládání obstarává elektronický joystick.
Pro zimní období naleznete v nabídce strojů RASCO též čelní segmentové sněhové radlice s pružinovým a vulkolanovým jištěním s možností připojení do předního tříbodového závěsu, k čelní upínací desce dle normy DIN, ale také je možné je agregovat se speciálními stavebními stroji. Nechybějí ani radlice variabilní šípové, traktorové samonakládací sypače a sypače automobilové se šnekovým nebo pásovým dopravníkem s objemy zásobníků od 1 m³ do 8 m³. U automobilových sypačů je samozřejmostí kombinace posypu se zkrápěním chemickým roztokem.
Z dalších pracovních nástaveb je možné k traktorovým nosičům využit také na příklad asfaltové termokontejnery značky ATC. Tyto termokontejnery jsou ideálním řešením pro uchovávání provozní teploty teplé balené asfaltové směsi a to po dlouhé hodiny práce při opravě výtluků a frézovaných míst. Jejich nástavba je tedy možná nejen na automobilové podvozky, ale také právě na traktorové přívěsy či návěsy, čímž se rozšiřuje možnost využití traktorového nosiče.
Nesmíme ovšem zapomenout také na využití traktoru pro čištění a zametání komunikací. Zde se PEKASS spojil se švédským výrobcem BRODD a výsledkem je realizovaný dovoz strojů této značky, určených pro čištění komunikací a chodníků. Jsou to tažená zařízení s možností agregace s malotraktory, traktory a nákladními automobily. Sbírání nečistot je řešeno buď metáním do vlastního zásobníku, který je následně hydraulicky vyklápěn do výšky, nebo přímým nakládáním do korby nákladního vozidla. Ale nejen pro traktory Fendt jsou určené zmíněné pracovní nástavby.
Traktory lze jinak využívat i při práci s dalším širokým spektrem pracovních nástaveb jakými jsou např. čelní podsvodidlové sekačky, frézy na asfalt, dvoufázové sněhové frézy, čelní nakladače a další pracovní nástavby z programu PEKASS.
Jako doplněk je možné jakýkoliv typ traktoru nebo nákladního podvozku pro zimní období vybavit sněhovými řetězy, popřípadě nákladní automobily také podmetacími řetězy.

Závěrem

Z uvedeného plyne, že současný obchodní programu společnosti PEKASS, a.s., v oblasti komunální a silniční techniky představuje silně se rozvíjející obor profesionálních strojů, jejichž dodávky lze podle potřeb zákazníků realizovat komplexně, tedy jak komunální nosiče, tak i sestavy pracovních strojů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down