13.07.2021 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kompostárna Zdiby

Společnost FM AGRO s. r. o. se sídlem ve Zdibech byla založena v roce 2014, vlastníkem firmy je Filip Moravec a společnost funguje personálně na bázi rodinné firmy – otec a syn. Společnost FM AGRO s. r. o. provozuje činnosti pro podporu zemědělců, kam lze zařadit zejména aplikaci organických hnojiv a sklizeň zemědělských plodin. Jednou z důležitých aktivit je provozování zařízení pro zpracování biologicky rozložitelných odpadů – Kompostárny Zdiby o celkové kapacitě 2490 t zpracovaného bioodpadu ročně.

Kompostárna, jejíž provoz byl zahájen v dubnu roku 2019, byla vybudována z vlastních zdrojů společnosti FM AGRO s. r. o.

Sběr a svoz zpracovávaných bioodpadů

Na kompostárnu je svážen biologicky rozložitelný komunální odpad (BRKO) včetně zeleného odpadu z údržby veřejných ploch městské zeleně (posečená tráva, listí, větve, ořez z keřů a stromů, kůra ze stromů, dřevní štěpka, spadané ovoce apod.). Sběr a svoz zajišťují svozové firmy IPODEC, FCC a obec Zdiby. Ta pro sběr a svoz využívá kovové kontejnery o objemu 6 m3, které jsou umístěny na vyhrazených, v pravidelných intervalech se měnících, sběrných místech v obci. Sváženy jsou pomocí malého nákladního automobilu s adaptérem pro nakládání kontejnerů.

Stejně jako některé další kompostárny musí i ve Zdibech řešit problematiku nežádoucích příměsí v přiváženém BRKO. Jde zejména o dřevní odpady nezpracovatelné vzhledem ke svým rozměrům, plastové suroviny, stavební odpady (např. silniční obrubník) a velmi problematické kovové materiály. Zejména ty jsou příčinou vážných poškození zpracovávajících strojů.

Technologie kompostování

Pro zpracovávání bioodpadů je využívána technologie kompostování v pásových hromadách na vodohospodářsky zajištěné ploše. Jde o klasický způsob kompostování, kdy zpracovávané suroviny jsou zakládány postupně do jednotlivých pásových hromad podle ověřené skladby zakládaných surovin.

Pro přípravu dřevnatých surovin, popřípadě dalších přijatých bioodpadů, je používán rychloběžný drtič JENZ BA 915 s výkonností zhruba 60 t/h.

Suroviny připravené pro zpracování jsou do pásových hromad zakládány podle receptury optimální surovinové skladby kolovým traktorem John Deere 5100 R opatřeným čelní lopatou o objemu 1 m3.

Více v časopisu Komunální technika 7/2021.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down