12.05.2021 | 05:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kompostárna Třebotov

Kompostárna Třebotov, kterou vlastní i provozuje firma T.O.P. KOMPOSTÁRNA, spol. s r. o., se nachází mezi obcemi Třebotov a Kuchař. Zkušenosti provozovatelů s kompostováním sahají až do roku 1993, kdy byla firma založena.

Kompostárna slouží ke zpracovávání (úpravě) biodegradabilních odpadů na kompost. Celková kapacita kompostárny je 50 000 t/rok. Maximální množství vstupní suroviny za jeden den s ohledem na technologii a vybavení je 200 tun.

Kompostárna byla modernizována v rámci projektu na zkvalitnění nakládání s bioodpady, který byl realizován v letech 2001–2010. Projekt byl spolufinancován následujícím způsobem - celkové náklady na stavbu činily 20 000 000 korun, z toho byl příspěvek z fondu Evropské unie 17 000 000 korun (85 %), příspěvek SFŽP ČR 1 000 000 korun (5 %) a příspěvek T.O.P. KOMPOSTÁRNA, spol. s r. o., byl 2 000 000 korun (10 %).

Kompostovací plocha

Kompostovací asfaltová plocha je vodohospodářsky zabezpečená, rozměry plochy jsou (50 x 62) m, celková přesná výměra plochy je 3074 m2. Plocha je po obvodu ohraničená žlábkem, který směruje odtékání veškerých vod (kompostářské šťávy, dešťové srážky) z plochy do bezodtokové otevřené záchytné jímky, která je umístěna v rovině povrchu ihned vedle kompostovací plochy (objem jímky 368 m3). Konstrukce jímky je železobetonová vana. V případě potřeby je možné zachycenou odpadní vodu využít pro zkrápění kompostovaných surovin v plošných hromadách. V případě jejího přebytku je odpadní voda odvážena do čistírny odpadních vod (ČOV).

Kompostovací plocha i celý areál kompostárny je oplocen s uzamykatelnými vraty. V areálu se nachází zděná buňka, kterou má obsluha k dispozici pro obsluhu mostové váhy, vedení základní administrativy, ukládání přístrojů pro monitorování, uskladňování odebraných vzorků apod.).

V areálu není k dispozici přípojka elektrického vedení, proto je pro napájení elektrických spotřebičů využívána elektrocentrála. K dispozici není ani vodovodní přípojka – voda je dovážena v cisterně.*

Více v časopisu Komunální technika 5/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down