04.11.2022 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kompostárna Police nad Metují

Firma AGRIWOOOD s.r.o. má sídlo ve Žďárkách nedaleko Hronova v Královéhradeckém kraji. Její hlavní náplní jsou komplexní služby v oblasti kompostování. Společnost se řídí pravidlem: „Zpracovat bioodpad a zpětně jej využít v podobě kompostu – hnojiva v blízkém okolí a zároveň ho vrátit zpět do vyčerpané půdy.“

 

 

Z tohoto důvodu provozuje tři vlastní kompostárny:

1/ kompostárna ve Velkém Poříčí (viz článek v KT číslo 6/2017),

2/ kompostárna v Polici nad Metují,

3/ kompostárna v Meziměstí.

Vedle kompostování biologicky rozložitelného komunálního odpadu (BRKO) z přilehlých obcí poskytuje společnost i další služby firmám a obcím v oblasti prosévání zeminy, kompostu a drcení dřevní hmoty.

Kompostárna Police nad Metují byla vybudována v roce 2019 na ploše vedle sídla Technických služeb v Polici nad Metují. Celý areál kompostárny je oplocen drátěným plotem a má dvě vjezdové brány. Na vybudování kompostárny využila společnost pouze vlastní prostředky.

Provozovatel kompostárny bioodpadu, AGRIWOOD s. r. o., zahájil provoz v nově vybudované kompostárně v červnu 2019, projektovaná kapacita kompostárny je 1200 t/rok vstupních surovin. Produkce kompostu v roce 2021 byla 550 tun s tím, že veškerý kompost byl dodán na zemědělskou půdu.

Zpracovávané bioodpady

Do kompostárny Police nad Metují jsou přijímány BRKO s obsahem přirozených organických látek, zejména bioodpady z údržby obecní zeleně, dřevní štěpky, kůra, zbytky ovoce a zeleniny a některé další odpady z potravinářské výroby a zemědělské produkce. Kompostárna nepřijímá kaly z čistíren odpadních vod (ČOV) ani nezpracovává odpady živočišného původu.

Více v časopisu Komunální technika 11/2022.*

1 - Manipulace se surovinami, překopávání – teleskopický manipulátor JCB 541-70, výkon motoru – 108 kW, rychlost 0–40 km/h, objem lopaty 3 m3, výška zdvihu 7 m, max. užitečné zatížení 4500kg

2 - Prosévání kompostu – bubnový třídič PEZZOLATO VAGLIO L 3000 M s dieselovým motorem Lombardini (37kW), násypka 3 m3, velikost oka síta 20 x 20 mm, výkonnost 20–40 m3/h (závisí na vlastnostech prosévaných surovin)

3 - Vodohospodářsky zabezpečená Kompostovací plocha; konstrukce – izolační folie pod povrchem plochy; rozměry plochy 50 x 60 m; celková výměra plochy 3000 m2

4 - Záchytná jímka - podzemní otevřená jímka v úrovni povrchu, skladovací kapacita 55 m3; konstrukce – beton, fólie

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down