21.04.2021 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kompostárna Náměšť nad Oslavou

Kompostárna v Náměšti nad Oslavou byla popsána v časopise Komunální technika č. 6 v roce 2012, což je téměř devět let. Po celou tuto dobu jsou v kompostárně zpracovávány biologicky rozložitelné odpady, popřípadě biologicky rozložitelné komunální odpady (BRKO). I v současné době je hlavním cílem produkce kvalitního registrovaného kompostu, který je použitelný jak pro soukromé osoby a podniky, tak pro místní zemědělce a zahradníky jako kvalitní organické hnojivo.

Přestože kompostárna po uvedenou dobu stále kompostuje, tak se řada věcí výrazně změnila. Nejvýznamnější je změna vlastníka a provozovatele kompostárny – v současné době kompostárna patří společnosti Fertia s. r. o., která je nejenom provozovatelem dvou kompostáren (Náměšť nad Oslavou, Blansko), ale společnost podporuje zvyšování kvality kompostování také vlastními výzkumnými projekty a spoluprací na projektech s touto problematikou.

Další významnou změnou byla obměna kombinované technologie kompostování.  V roce 2012 byla zajišťována první intenzivní fáze kompostování technologií řízeného aerobního kompostování francouzské firmy Hantsch na provzdušňované ploše a druhá fáze kompostování probíhala na volné ploše v pásových hromadách, které byly podle potřeby překopávány taženým překopávačem kompostu. V současnosti je tomu naopak.

Kompostované suroviny

Společnost Fertia vedle biologicky rozložitelných odpadů (200201) v kompostárně zpracovává další bioodpady jako např. odpad rostlinných pletiv (020103), zeminu a kameny (200202), suroviny nevhodné ke spotřebě nebo zpracování (020304) - odpad zeleniny a ovoce.

Základem surovinových skladeb jednotlivých zakládek je BRKO z obcí a měst ve svozové oblasti kompostárny, jejichž hlavními dodavateli jsou svozové společnosti působící v tomto regionu (např. ESKO-T s. r. o., AVE CZ, KTS Ekologie s. r. o.). Společnost Fertia svoz nezajišťuje.*

Více v časopisu Komunální technika 4/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down