14.01.2021 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kompostárna Hanušovice

Vlastník kompostárny, který se zabývá zemědělskou činností, realizoval v letech 2016–2017 dotovaný projekt, jehož cílem bylo vytvoření uceleného systému nakládání s bioodpady včetně kompostárny, která přijímá bioodpady od občanů obcí Kopřivná, Jindřichov a Ruda nad Moravou, pod kterou spadají obce Hrabenov, Bartoňov, Radomilov, Hostice a Štědrákova Lhota.

Projekt byl spolufinancován následujícím způsobem – celkové náklady na stavbu činily 4 212 000 korun, z toho byl příspěvek z fondu Evropské unie 3 580 200 korun (85 %) a Národní soukromá částka činila 631 800 korun (15 %).

V rámci projektu byla pořízena technika pro zajištění chodu kompostárny – kolový traktor Zetor s čelním nakladačem, homogenizér ZAGO, rozkládací váhy, přístroje pro monitorování procesu, třídicí lopata a hákové kontejnery.

Kompostárna, jejímž vlastníkem i provozovatelem je Jan Jílek, je umístěna v katastrálním území obce Hanušovice. Od nejbližší rodinné zástavby je vzdálena asi 0,5 km, je umístěna na kopci a kolem zařízení jsou pouze pastviny. Přístupová komunikace je asfaltová, odbočka ze silnice ke kompostárně je zpevněná polní cesta. Kompostárna je oplocena drátěným plotem a z části pevnou zdí.

Co vedlo Jana Jílka k tomu, aby si vybudoval svou vlastní kompostárnu? Jsou to následující skutečnosti:

– potřeba kompostu pro hnojení obhospodařovaných pozemků;

– nedostatek kvalitní zeminy;

– sucho, eroze půdy.

O tom, že to Jan Jílek myslí s kompostováním vážně, svědčí i to, že získal 3. cenu Olomouckého kraje – významný počin v roce 2018 v kategorii Odpadové hospodářství, v oblasti Provozování kompostárny, k. ú. Hanušovice – příkladná spolupráce s okolními obcemi.

Více v časopisu Komunální technika 1/2021.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down