14.04.2023 | 09:04

Kompostárna ECOWOOD Unhošť v roce 2023

Kompostárna ECOWOOD Unhošť je soukromé zařízení společnosti  ECOWOOD, s. r. o. Kompostárna, která se nachází ve Středočeském kraji mezi obcemi Unhošť a Pavlov, započala po určitých počátečních potížích s provozem v roce 2009.

Vlastník kompostárny, společnost  ECOWOOD, s. r. o., se neustále snaží své služby inovovat a rozvíjet tak, aby byly co nejvíce šetrné k životnímu prostředí a současně také ekonomicky výhodné. Během uplynulých 13 let došlo v kompostárně k určitým změnám ať již technickým, tak i organizačním.

K nejvýznamnější inovacím patří:

- náhrada čelního nakladače Komatsu WA 200PZ-6 větším Komatsu WA 250PZ-6;

- doplnění kompostovací linky bubnovým třídičem Doppstadt SM 618 Profi;

- vybudování manipulační a skladovací plochy;

- vybudování úložných boxů;

- certifikace kompostárny.

Nová plocha kompostárny

V návaznosti na kompostovací plochu byla vybudována manipulační a skladovací plocha. Plocha má pouze zpevněný povrch a byla opatřena technickou zdí vytvořenou z betonových prefabrikátů (takzvaný LEGO systém), což vede k efektivnějšímu využití manipulační plochy.

Plocha je využívána pro uskladnění zejména dřevnatých surovin, dále k dozrávání a uskladňování vyrobeného kompostu a k jeho finalizaci – prosévání bubnovým třídičem. Prosátý kompost je přímo expedován jako volně ložený, či je skladován v do úložných boxech. Každý ze tří boxů má kapacitu 40 m3 pro skladované suroviny (kompost, substrát).

Kompostovácí linka – strojní obnova a dovybavení

Pro manipulaci s materiálem byl využíván čelní nakladač japonského výrobce KOMATSU Diesel Co" Ltd. typ WA 200PZ-6 s výkonem motoru 95 kW. V roce 2017 byl nahrazen silnějším strojem od stejného výrobce KOMATSU WA 250PZ-6 s výkonem motoru 103 kW. Objem lopaty je 2 m3 na rozdíl od velikosti původní lopaty 1,8 m3.

V roce 2014 zakoupila společnost ECOWOOD, s. r. o. zánovní bubnový třídič Doppstadt SM 618 Profi, který byl v roce 2020 osazen novým sítem s velikostí otvorů (20 x 20) mm. Jde o stroj, který je základem pro úspěšný prodej vyrobeného kompostu maloodběratelům a zahradnickým firmám.*

Více v časopisu Komunální technika 4/2023.

1 - Čelní nakladač KOMATSU WA 250PZ-6

2 - Bubnový třídič Doppstadt SM 618 Profi