06.08.2021 | 05:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kompostárna Ctěnice

Hlavní činností společnosti VIN AGRO s. r. o. je pěstování polních plodin. Cílem je trvalé a udržitelné hospodaření, to znamená, že každoročně je při zemědělských aktivitách do půdy dodáváno velké množství organiky, živin, stopových prvků a úrodnost půdy je dlouhodobě udržována na vysoké úrovni.

Ukončením živočišné výroby (dlouhodobá ztrátovost) však přišli provozovatelé o možnost hnojit pozemky hnojem. Proto se v roce 2014 rozhodli v Praze 9 vybudovat kompostárnu, jejíž produkt – kvalitní kompost – by byl aplikován na zemědělskou půdu místo hnoje. Po pěti letech, po získání všech potřebných povolení, byla v únoru roku 2019 kompostárna Ctěnice, Praha-východ zkolaudována a otevřena.

Výstavba kompostárny přispěla také ke zlepšení životního prostředí. Byly zkvalitněny služby související se zpracováváním bioodpadů pro okolní obce i jejich občany.

Kompostárna byla vybudována z vlastních zdrojů společnosti VIN agro s. r. o., celkově uznatelné náklady na její výstavbu činily 7 800 000 korun.

Zpracovávané bioodpady a jejich svoz

Do kompostárny je svážen biologicky rozložitelný komunální odpad (BRKO) včetně zeleného odpadu z údržby veřejných ploch městské zeleně (posečená tráva, listí, větve, ořez z keřů a stromů, kůra ze stromů, dřevní štěpka, spadané ovoce apod.). V malém množství (přibližně 3 %) je zpracovávána i zemědělská zbytková biomasa.

Sběr a svoz BRKO zajišťuje svozová firma Pražské služby, a. s., která sváží bioodpady z městských částí Prahy, menší množství si sváží provozovatel sám, popř. je BRKO dováženo vlastními prostředky zahradnických, stavebních firem apod. Kompostárnu mohou využívat pouze fyzické a právnické subjekty, které mají uzavřenu platnou smlouvu se společností VIN AGRO s. r. o.

Čisté travní bioodpady bez dřevnatých příměsí přijaté ke zpracování jsou naváženy na kompostovací plochu do jedné hromady. Dřevnaté suroviny jsou naváženy na druhou hromadu, po nahromadění většího množství těchto bioodpadů jsou nadrceny rychloběžným drtičem JENZ BA 915, čímž jsou připraveny pro založení do kompostovacích hromad. Drcení je zajišťováno formou služby (FM AGRO s. r. o., Zdiby).

Technologie kompostování

V kompostárně Ctěnice je pro zpracovávání biologicky rozložitelných odpadů využívána technologie kompostování v pásových hromadách na volné, vodohospodářsky zajištěné ploše, což znamená, že zpracovávané suroviny jsou zakládány postupně do jednotlivých pásových hromad podle ověřené surovinové skladby na kompostovací plochu, kde následně probíhá kompostovací proces.

Více v časopisu Komunální technika 8/2021.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down