11.10.2021 | 05:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kompostárna Březina

Společnost BIO – FERM, s. r. o., byla založena před 27 lety, v roce 1994. Sídlo společnosti je v obci Březina ve Středočeském kraji. Mezi obory podnikání patří pěstování plodin jiných než trvalých, sběr a zpracovávání bioodpadů, popřípadě jejich úprava k dalšímu využití, živočišná výroba, sladkovodní akvakultura.

K významným činnostem společnosti patří provozování zařízení na zpracovávání bioodpadů kompostárny Březina, ve které jsou zpracovávány zejména tříděný bioodpad rostlinného původu (zahrady, veřejná zeleň, domácnosti) – 70 %, čistírenské kaly z ČOV – 25 % a zemědělská zbytková biomasa – 5 %.

Svoz zpracovávaných bioodpadů

Pro sběr a svoz výše uvedených surovin jsou využívány kontejnery o objemu 20 m3, kterých podnik vlastní celkem šest. Kontejnery jsou převáženy pomocí soupravy kolového traktoru John Deere 6195R a taženého nosiče kontejnerů se spodním hákem. Kontejnery jsou přistavovány na různá místa po určitou dobu, většinou na 14 dní. Bioodpady mohou do kompostárny dovážet občané také vlastními dopravními prostředky.

 

Technický popis zařízení

Zpracovatelský objekt je řešen jako přízemní hala s podlahou v jedné úrovni. Hala je zastřešena lehkou ocelovou konstrukcí. Rozměry haly jsou: šířka 18 m, délka 60 m, zastavěná plocha je 1080 m2. Hala, která má železobetonovou vodohospodářsky zajištěnou podlahu, je provozně rozdělena na několik částí:

- výrobní část, ve které je ve dvou řadách umístěno celkem osm fermentačních komor;

- část pro přípravu zpracovávaných surovin a jejich uskladnění před založením do komor;

- manipulační prostor;

- skladovací část pro skladování jednotlivých komponentů surovinové skladby a pro uskladnění vyrobeného kompostu.

Skladování a manipulace se zpracovávanými bioodpady včetně přípravy fermentační vsádky, jejího navážení do fermentačních komor a vlastní kompostování probíhají uvnitř výrobní a skladové haly. Hala je navíc opatřena jednoduchým vzduchotechnickým systémem s filtrem. Těmito opatřeními se výrazně snižují emise pachových látek.

Více v časopisu Komunální technika 10/2021.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down