22.12.2016 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komplexní technické služby zajišťují pro město i spádové obce

Jako příspěvková organizace dlouhodobě pracuje Technická služba města Toužim. Pro město a patnáct spádových obcí zajišťuje svoz komunálního odpadu, pečuje o veřejné osvětlení, stará se o veřejnou zeleň, udržuje místní komunikace, chodníky a další veřejná prostranství, v její správě je též hřbitov i sportovní areál s ubytovnou. Pro jejích osmnáct stálých zaměstnanců se tedy najde vždy práce více než dost.

Město Toužim s katastrální výměrou téměř 99 km2 a necelými čtyřmi tisíci obyvatel se nachází v oblasti Tepelské vrchoviny v Karlovarském kraji. Vzhledem k tomu, že místní technická služba zajišťuje komunální práce i v přilehlých obcích, nebývá koordinace činností mnohdy jednoduchá a samozřejmě vyžaduje i potřebnou profesionální techniku.

„Působím zde od roku 2010 a musím říci, že jsme tehdy začínali s technikou, která již měla leccos za sebou. Spolupráce s městem ale funguje velmi dobře, a tak se snažíme strojový park podle finančních možností obměňovat a modernizovat. Město na naše požadavky naštěstí slyší a s některými investicemi pomohly i vypsané dotační tituly. Mohu říci, že i v jejich rámci zakoupená technika u nás nachází smysluplné využití,“ říká úvodem ředitel Technické služby města Toužim František Koller.

Osmnáct kmenových pracovníků, k nimž přibývají během roku další čtyři až pět na doporučení úřadu práce, má alespoň rámcově rozdělené úkoly. „Tři tvoří stálou osádku svozového vozidla, další pracují s vysokozdvižnou plošinou a starají se o veřejné osvětlení, jeden pracovník pečuje o provoz hřbitova a další zaměstnanci udržují veřejnou zeleň a v zimních měsících též komunikace. Jednotlivé pracovní čety si ovšem v rámci možností a potřeb vypomáhají,“ vysvětluje František Koller a dodává: „Prioritou jsou pro nás samozřejmě služby městu. Externích zakázek zvládáme minimální množství a do složitějších výběrových řízení se nehlásíme vlastně vůbec.“

Nové přírůstky do technického parku

Staré vozidlo Avia s pracovní plošinou nahradilo vozidlo Nissan s novou pracovní plošinou Cela DT 21. Plošina s dosahem až 21 metrů je ve stálé permanenci. Hodí se nejen při opravách veřejného osvětlení, ale uplatní se i při prořezávkách dřevin. „Město přistoupilo k rekultivacím starých okolních cest vhodných k procházkám a výletům. Jejich okolí je třeba upravit a plošina pomáhá i tam,“ poznamenal František Koller.

Od letošního července pracuje v Toužimi také nové univerzální vozidlo Bonetti F100X s trvalým pohonem všech kol, posilovačem řízení a tuhým žebřinovým rámem z kvalitní oceli umožňujícím agregaci například čelní sněhové radlice, hydraulické ruky za kabinu a dalších variant nástaveb.  Vozidlo je poháněno motorem IVECO s výkonem 146 koní. „Toto univerzální vozidlo by mělo nahradit dosluhující nosič Multicar M25. V létě jej využijeme především v agregaci s třístranným sklápěčem při svozu bioodpadu, vysýpání odpadkových košů a transportu dalšího materiálu. V zimě bude pracovat se sněhovou radlicí a sypačem. Věřím, že díky pohonu 4 X 4 zvládne i kopcovitý terén. Vozidlo tak bude využito prakticky denně,“ představuje František Koller nejnovější přírůstek strojového parku.

Od roku 2013 využívají v Toužimi též nový zametací speciál Johnston. Zvládá úklid místních komunikací i chodníků a uklízí i v přilehlých obcích se zpevněnými povrchy. I tento stroj byl pořízen na základě dotačního titulu na snížení prašnosti. Předepsané penzum odpracovaných motohodin a naježděných kilometrů v Toužimi a okolí bez potíží plní a s jeho prací vládne spokojenost.

Více v časopise Komunální technika 12/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down