24.02.2009 | 01:02

Kompletní sortiment nářadí pro zimní údržbu komunikací

V trendu posledních let, kterým je stále větší využití traktorů v komunálním nasazení, pokračuje firma AB Bohemia ze Soběrazi u Jičína. Pro své zákazníky připravila další nástavby pro traktorové nosiče všech kategorií.

Společnost AB Bohemia nabízí široké portfolio radlic vhodných k agregaci od malotraktorů až po velké těžké traktory, a to v provedeních univerzálních pevných, segmentových i šípových variabilních. Takto široký sortiment je nutný, aby bylo možné uspokojit potřeby měst a obcí, které udržují pomocí malotraktorů chodníky nebo s lehčími traktory městské či obecní komunikace. Nelze ale zapomenout ani na silničáře, kteří potřebují v těžkých podmínkách udržet sjízdné horské silnice. Vedle radlic tak sortiment tvoří také rotační zařízení, tedy sněhové frézy a metače sněhu.

Pro lehčí nosiče
Pro použití na malotraktorech v místech s nižší vrstvou sněhové pokrývky jsou vhodné univerzální pevné radličky s odpruženým štítem, vyráběné v odklízecích šířkách od 1,3 do 1,9 metru.
V oblastech bohatších na sníh je vhodnější osazení malotraktoru a lehkého traktoru o výkonu 40 až 60 k variabilní šípovou radlicí s odpruženými břity. Ta je také velkým pomocníkem při úklidu křižovatek, parkovišť a areálů. Šípové variabilní radlice se vyrábějí v šířkách od 1,3 do 2,1 metru. Vyznačují se použitím elastomerových válcových pružin k odpružení břitů, které díky mimořádné stlačitelnosti umožňují konstrukci radlic s agresivním úhlem břitu a optimální tvarování křídel radlice.
Právě tvar křídel a úhel 90° mezi oběma křídly v šípové poloze způsobují velmi dobré odvalování sněhu od radlice a snadné pronikání radlice i do vysoké sněhové vrstvy a to i při velmi nízkých pojezdových rychlostech a ve stísněných podmínkách. Naopak při vyšších pojezdových rychlostech zajišťují dlouhý odhoz sněhu.

Nářadí ke středním strojům
Pro kategorii středních traktorů o výkonu 60 až 120 k jsou připraveny variabilní šípové radlice v šířkách 2,2 a 2,5 metru, které vycházejí konstrukčně z šípových radlic pro malotraktory a přebírají všechny jejich již popsané vlastnosti.
Do nejtěžších podmínek s vysokou sněhovou vrstvou a závějemi je určena radlice s šířkou 2,6 metru a výškou křídel až 1,4 metru, která má pevné břity a ještě agresivněji tvarovaná křídla tak, aby zajistila přehození sněhu i přes vysoké mantinely. Vhodnými nosiči pro tyto radlice jsou traktory o výkonu nad 120 k.
Pro tuto kategorii traktorů je k dispozici také široká řada čelních segmentových radlic s nezávislým zavěšením jednotlivých štítů pomocí vulkolanových pružin, které zajišťují optimální kopírování nerovností vozovky, snadné překonávání překážek a minimální hlučnost radlice. Vulkolanové pružiny také minimalizují přenos rázů z vozovky na nosič. Na tento systém odpružení je poskytována záruka 36 měsíců.

Novinkou jsou metače
Firma AB Bohemia také nabízí dvoustupňové sněhové frézy Westa. V sortimentu se nacházejí frézy v různých šířkách na všechny typy traktorových nosičů. Tyto frézy díky své jednoduché, ale robustní konstrukci, obstojí i v těch nejtěžších podmínkách a nabízejí tak velmi dobrý poměr cena / výkon.
Novinkou pro tuto sezónu jsou metače sněhu s vysokým pracovním výkonem vhodné k agregaci do zadního tříbodového traktorového závěsu. Podmínkou agregace je vybavení traktoru otočným řízením. Velkou výhodou této zadní agregace je vynikající výhled obsluhy na pracovní místo, jelikož řidič sedí téměř nad ním. Metače sněhu jsou ideálním řešením pro odklízení sněhových jazyků, závějí a rozšiřování mantinelů.

Rekonstrukce frézy ZIL
V loňském roce firma AB Bohemia také zrealizovala myšlenku Správy a údržby silnic Pardubického kraje (SÚSPK) na využití starých sněhových fréz ZIL. Fréza se společně s rekonstrukcí upraví pro uchycení do zadního traktorového tříbodového závěsu a pro pohon od zadního vývodového hřídele. Takto upravená fréza je vhodná na traktorové nosiče o výkonu nad 140 k.
Společně s SÚSPK byla také realizována zajímavá agregace traktorového nosiče vpředu s agresivní variabilní šípovou radlicí a vzadu s upravenou frézou ZIL nebo metačem sněhu.
Takto osazený traktorový nosič je schopen udržet i vysoko položené komunikace při vánicích sjízdné. Traktory je také možné dovybavit nesenými nebo taženými sypači Epoke.