Kompletní demolice domu za dva dny

Starý rodinný dům ze 70. let minulého století. Materiál: vše co tehdejší režim umožnil – cihly, tvárnice, hurdisky, betonové panely, traverzy… Rekonstrukce se nevyplatí, a tak přichází na řadu demolice. To byl i případ domu v Rudné u Prahy, který se majitel rozhodl zbourat.

Nabídky od stavebních firem dosahovaly astronomických částek. Proto investor zkoumal všechny možnosti. Pozemek je poměrně malý, sousedův plot v těsné blízkosti bouraného objektu. Hned vedle domu roste krásný ořech, u něhož hrozí riziko poškození. Volba nakonec padla na vlastní síly, respektive realizaci s pomocí kamaráda – popularizátora techniky Jiřího Vrzáčka, který se věnuje recenzím strojů a několik demolic již má za sebou.

Sehraná dvojice

Jiří k projektu přistoupil analyticky, Zjišťoval, které řešení bude nejefektivnější z hlediska rychlosti, celkových nákladů a co nejnižšího rizika poškození okolí. Zvažoval tři varianty – velké rypadlo hmotnostní třídy kolem 22 tun, klasický traktorbagr a kombinaci kompaktního rypadla a nakladače. Demolice s pomocí velkého rypadla by byla velmi rychlá, ale prostorově se toto řešení ukázalo jako nereálné. Práce s traktorbagrem by naopak i díky rozsáhlému podsklepení objektu trvala příliš dlouho.

Volba nakonec padla na dvojici strojů s přesně rozdělenými úkoly. Demoliční práce se ujalo pásové rypadlo Bobcat E55z, nakládání materiálu pásový smykem řízený nakladač Bobcat T76. Tato kombinace, spolu s použitím specializovaného příslušenství, se ukázala jako velmi efektivní. Za pouhých šest hodin se podařilo podsklepený dům kompletně zbourat. Jen kvůli prodlevám transportních prostředků pak naložení a dočištění staveniště zabralo další den. Celkově se tedy zbourání a kompletní odvoz suti povedlo realizovat v rekordních dvou dnech.

Poloviční náklady

„S demolicí jsme začali velice opatrně. Komíny a štíty jsme s ohledem na blízkost pozemku souseda strhli ručně, což nám zabralo zhruba jeden den. Následovala bleskurychlá demolice, která zabrala šest hodin. Další na řadě byla nakládka 400 tun materiálu, kde nás limitovala hlavně rychlost odvozu suti na skládku. Zde se ukázala síla specializované techniky naplno. Rypadlo s hydraulickým drapákem dům rozebíralo a ukládalo materiál na stranu. Vybíralo traverzy a další nesourodý materiál, který by se normálně musel obtížně třídit ručně. Pásový nakladač pak byl schopný naložit 32 tun za čtvrthodinu. Díky kvalitnímu plánování a pečlivému výběru techniky včetně příslušenství se nám podařilo srazit náklady prakticky na polovinu“, vysvětluje Jiří Vrzáček.

Stroje a doplňky

Bobcat E55z – kompaktní pásové rypadlo, které díky unikátnímu nulovému přesahu kabiny (ZHS) disponuje ještě vyšší úrovní ochrany proti standardní konstrukci s nulovým přesahem. To umožňuje operátorovi se pohybovat a pracovat v blízkosti zdí a překážek s naprostou jistotou. Provozní hmotnost je 5346 kg a maximální dosah 5843 mm.

Bobcat T76 – největší z kompaktních pásových nakladačů řady R, které Bobcat začal vyrábět koncem roku 2020 má klopný moment 4050 kg. Náklad zdvihne do výšky 3,20 metrů.

Příslušenství – hydraulický třídicí drapák, hydraulická kladiva, běžné lopaty, lopaty s čelistmi a další.

Foto archiv/Bobcat

Demolice v číslech

  • 400 tun suti a dalšího materiálu.
  • 12 aut po 32 tunách.
  • 6 hodin bourání.
  • 2 dny nakládání a odvozu suti.
  • Přímé náklady: 178 500 Kč (nafta 4500 – ceny z roku 2021, půjčovné strojů a příslušenství na tři dny 33 000, doprava 3000, dva strojníci 18 000, odvoz suti 120 000 Kč).
  • Nabídky stavebních firem byly zhruba dvojnásobné (bez započítání nákladů na organizaci a řízení akce, včetně krytí případných rizik apod.).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down