Kompaktní stroj nabitý energií

Zametací technika Green Machines opakovaně prokazuje svou špičkovou technologickou úroveň. Důkazem toho jsou i dvě zlaté medaile získané na výstavě Demopark v Eisenachu v posledních letech nebo skutečnost, že vývojové pracoviště Green Machines ve skotském Falkirku vyvinulo první elektricky poháněný samojízdný zametací stroj schopný pracovat celý den.

Nejenže byl tento „elektrozameták“ teoreticky navržen, ale je vyráběn a dnes již brázdí ulice několika světových metropolí. V tomto článku se však budeme podrobně věnovat klasické variantě, modelu Green Machines 636.

Vysoký sací výkon

Přednosti zametacího stroje Green Machines 636 jsou zjevné při jeho předvedení. Je totiž doslova nabitý energií a působí velmi agilně. Hlavním a možná trochu překvapivým rysem je vysoký sací výkon. Ten bývá dokonce vyšší, než je tomu u jiných větších strojů.
Green Machines 636 si tak poradí i s těžším odpadem, jako jsou skleněné lahve nebo kameny či hrudky. Je tak vhodný nejen pro pravidelný úklid, ale i pro blokové čištění či úklid po zimě. Smetky procházejí sacím ústrojím do zásobníku, jehož skutečně využitelný objem je 1000 l. Na stroj takto kompaktních rozměrů je to nadstandardní hodnota a snese srovnání i s většími. Zásobník lze vysypat do kontejneru do výše 1,3 m.

Kompaktní rozměry
a skvělé jízdní vlastnosti

Díky kompaktním rozměrům lze stroj využít i ve stísněných prostorách nebo v oblastech, kde se vyskytují chodci. Pracovní záběr je stavitelný od 130 do 205 cm, šířka stroje přitom dosahuje pouhých 114 cm. Pro přesuny byla vyvinuta jedinečná teleskopická přední náprava. Stroj jejím automatickým vysunutím v transportním režimu získá větší stabilitu a možnost dosahovat po veřejných komunikacích rychlosti 35 km/h.
Práce se strojem je velmi příjemná, nejen kvůli jednoduchému ovládání s vysokou mírou automatizace, ale také díky odpružení všech čtyř kol tlumiči s vinutými pružinami. Obsluha je tak ušetřena unavujícím otřesům nerovné vozovky. Green Machines 636 má poháněná všechna čtyři kola, což usnadňuje přejíždění obrubníků i za mokrého počasí a umožňuje práci se zimním příslušenstvím. Výbornou manévrovatelnost podtrhuje malý poloměr otáčení.

Snadné ovládání

Provoz se odehrává ve třech režimech – pracovním, transportním a polopracovním, které se přepínají jediným spínačem. Vše včetně spouštění kartáčů, sací turbíny a výsuvu nápravy, se děje automaticky. Dva rotační kartáče jsou individuálně stranově ovladatelné pomocí joysticku. Lze dále ovládat přítlak i rychlost otáčení. Důležitou pomůckou obsluhy je LCD monitor se všemi důležitými informacemi o provozu.

Pohlcování prachu

Green Machines 636 má propracovaný systém, jak si poradit s prachem. Stěžejním zařízení je tzv. Cloudmaker, který díky své rychlé rotaci dokáže před sací hubicí vytvořit jemnou vodní mlhu. Její celkový povrch je daleko větší než v případě běžného zkrápění a účinnost pohlcení prachu je až o 70 % vyšší při nízké spotřebě vody. Stroj si tak i díky této vlastnosti udržuje kompaktní rozměry, protože nemusí být vybaven tak velikou zásobou vody, jak tomu bývá u jiných strojů obvyklé.
Systém je dále doplněn skrápěním obou kartáčů a dalšími tryskami uvnitř sacího ústrojí. Důležitou roli při pohlcování prachu hraje vnitřní uspořádání zásobníku, ve kterém dva cyklóny usměrňují proud takovým způsobem, že veškeré pevné částice včetně prachu jsou tlačeny směrem ke dnu.

Spolehlivost na mnoho let

Při konstrukci byly použity antikorozní materiály. To je vidět na zásobníku, ale i rámu stroje a dalších komponentech. Energii stroji dodává spolehlivý dieselový motor Kubota 42 k turbo, který zajišťuje výkon pro celou hydraulickou soustavu.
Stroj byl navržen pro maximálně snadnou údržbu a případné servisní zásahy. Boční panely lze demontovat během pár vteřin a zadní zásobník vody je odklopný pro snadný přístup k chladiči a vodnímu čerpadlu. Odklopná kabina a přístup k sacímu ústrojí, hydraulickému vedení a vodním hadicím velmi příjemně překvapí. Stroj je také vybaven diagnostikou CAN, umožňující efektivní servisní zásahy.

Variabilní příslušenství

Stroj v základním provedení již dosahuje vysokého standardu. Dále může být na přání vybaven vakuovou hadicí, tlakovou pistolí, zpětnou kamerou či klimatizací. Lze ho také agregovat s kropící lištou a zimním příslušenstvím včetně sněhového pluhu, rotačního kartáče a rozmetadla posypu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *