10.06.2019 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kompaktní pomocníci v plném zápřahu

Pod žlutým logem JCB si pravděpodobně většina čtenářů představí stroj typu manipulátor, kloubový nakladač, traktor, traktor bagr a podobný. Jenže tento britský výrobce nespí ani v oblasti menší techniky, která možná v povědomí zákazníků není tak rozšířená.

Jak už tomu ale u firmy JCB je, tyto stroje nejen prodává, ale hlavně její technika nabízí vždy o něco víc než konkurence. Podívejme se na kompaktní stroje se značkou JCB podrobněji.

Univerzál s inovací

JCB Teleskid 3TS-8W je inovativní model smykového nakladače vybavený teleskopickým ramenem. Pořídila si ho firma Lučina – Studánka, s. r. o., s působností v okrese Tachov.

Hlavním důvodem pro zakoupení tohoto stroje je možnost univerzálního využití nejen v živočišné výrobě. Při práci uvnitř budov, například při vyhrnování hnoje, se naplno využije kompaktní velikost a skvělý výhled. Naopak, při práci venku se plně projeví vysoký výkon, výkonná hydraulika, teleskopické rameno a široká paleta pracovního nářadí.

Výška zdvihu přesahující 3,7 metru umožňuje snadné a rychlé nakládání i vykládání. Nosnost 1455 kg (při zasunutém výložníku) a 611 kg (při vysunutém výložníku) potom garantuje dostatečnou výkonnost při manipulaci s těžšími materiály. Teleskid je poháněný motorem JCB EcoMax (55 kW/74 k), který zvyšuje výkon při nízkých otáčkách za účelem snížení doby cyklu a tažné síly. Systém odpružení ramene SRS (Smooth Ride System) zajišťuje vyšší výkon při manipulaci, snižuje její cykly, časy při přejezdech a zaručuje komfort obsluhy.

Teleskid splňuje emisní normy Tier 4 Final/Stage IIIB, bez použití DPF. Ve „standardu“ je dvoustupňová převodovka, která zkracuje časy při přejezdech. Velkou výhodou, kterou obsluha firmy Lučina – Studánka oceňuje, je fakt, že rychloupínací zařízení je kompatibilní s jejich současným pracovním nářadím ze stroje Bobcat.

Technika pro každý den

Dalším zástupcem kompaktní techniky JCB je Teletruk 30D 4WD. Tento stroj si zakoupily například Služby města Týniště nad Orlicí. Nakladač disponuje jedním, na straně umístěným teleskopickým ramenem s nosností tři tuny a pohonem všech čtyř kol. V podniku ho využívají pro celou řadu činností, jichž je v městských službách každý den nespočet.

Proč je koncept Teletruku unikátní? Obsluha stroje si pochvaluje zejména jeho obrovskou výhodu vykonávat danou práci mnohem efektivněji než standardní „ještěrka“. Například nakládku palet na kamion ve dvou řadách zvládne Teletruk z jedné strany. To samozřejmě v případě vhodně zvolených paletizačních vidlí zvládne i standardní „ještěrka“, která však ve srovnání s Teletrukem nemá takovou nosnost (rozdíl činí i 0,5 t).

Důvodem je, že břemeno umístěné na přední straně dlouhých vidlí působí velkou páku, která papírové údaje o nosnosti výrazně snižuje. Navíc dlouhé vidle snižují mobilitu kompaktního stroje, který pak potřebuje víc místa, aby se mohl v areálu pohybovat.

Výkon, který přesvědčí

V kompletní nabídce Teletruků jsou stroje s nosností 2,7 t (TLT 27), 3,0 t (TLT 30) a 3,5 t (TLT 35). Je tedy možné zvolit menší typ pro efektivní manipulaci v halách a areálech, ale i větší model pro práci s těžšími a objemnějšími břemeny. To ocení například pilařské provozy, stavební firmy, městské společnosti, ale i zemědělci napříč celou škálou jejich každodenních činností.

JCB nabízí Teletruky s dieselovým motorem (kdy je za číselným označením stroje písmeno „D“), nebo variantu na LPG (s označením „G“). Zdvih se pohybuje v rozmezí od 4,0 do 5,15 m (v případě High Lift ramene), což umožňuje vykonávat práci jinak, lépe a ekonomičtěji. Nejsilnější model JCB Teletruk 35D je schopen nakládat až do výšky 4,4 m při využití plné zátěže 3,5 t. Pro srovnání: standardní „ještěrka“ s nosností 3,5 t při manipulaci ve 4,0 m disponuje nosností pouze 3,0 t.

Ekolog a inteligent

V oblasti čistých technologií a snižování škodlivých emisí zaujímá společnost JCB vedoucí postavení. Také proto letos v dubnu představila absolutní novinku, JCB Teletruk 30-19E.

Tento elektricky poháněný model patří k nové generaci inovativních produktů E-TEC s nulovými emisemi, a to bez kompromisů ve výkonu. Stroj lze nasadit bez problému venku i při horším počasí, neboť všechny elektrické komponenty jsou ukryté a chráněné vespod kabiny.

Výdrž baterie je standardně osm hodin při spotřebě 80 % kapacity. Nabíjení je velice snadné, a to pouze odkrytím ochranného víka a připojením nabíječky na elektrický akumulátor. JCB tento nový typ Teletetruku dodává se zárukou dva roky na stroj, tři roky/6000 Mh na jeho pohonný systém a 1200 nabíjecích cyklů baterie.

Dalším technologickým milníkem je prototyp smykem řízeného nakladače Robot s umělou inteligencí (A.I.). Bližší informace o tomto novém konceptu budou známé až po jeho otestování. Nicméně, už dnes jsou na internetu dostupná videa, kde je zachyceno, jak si obsluha tohoto stroje s novým inteligentním kolegou „rozumí“.*

(Podrobnosti v Komunální technice 5/2019)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down