29.07.2015 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komfortní obsluha, spolehlivost a bezpečnost

V zemědělství, komunálních službách, skladech a podobně je běžnou činností manipulace s materiály. Nakládají, vykládají a přemísťují se vstupní suroviny a finální produkty, hnojiva, krmiva, ale také odpady, digestáty a podobně. Důležitou součástí strojového parku je tak nakladač nebo teleskopický manipulátor.

Teleskopické manipulátory jsou významnou položkou i v nabídce firmy New Holland. Výrobce na nich v posledních letech provedl zásadní změny. Výsledkem jsou stroje s mnohem vyšší užitnou hodnotou a komfortem pro obsluhu. V nové řadě LM je k dispozici pět modelů s dosahem ramene od 6,1 do 9,1 metru a zvedací kapacitou od 3200 kg do 4200 kg. V České republice společnost New Holland zastupuje firma Agrotec, a. s. Tam nám také poskytli zajímavé informace o inovacích a dali tip na jednoho z uživatelů v praxi.

Manipulátor v provozu

Nový teleskopický manipulátor New Holland model LM9.35 slouží i ve skladu průmyslových hnojiv v Dívčicích u Českých Budějovic, který je součástí podniku ZZN Pelhřimov. Skladují zde 6000 tun pevných hnojiv, 1200 tun vápence a 2000 tun kapalných hnojiv a zásobují zemědělce v širokém okolí.

„Nakládání a manipulace s materiály logicky zaujímá většinu naší činnosti a bez výkonné techniky se neobejdeme. Vzhledem k agresivitě prostředí ve skladech hnojiv musí být provozně odolná a pro obsluhu maximálně komfortní,“ řekl nám vedoucí skladu Miroslav Ročně.

Původní manipulátor již dosluhoval a bylo na čase jej nahradit. Díky iniciativě ředitele ZZN Pelhřimov Ing. Zdeňka Kubisky byl do plánu investic zařazen i nový manipulátor. Firma Kvarto, spol. s r. o., jeden z autorizovaných prodejců společnosti Agrotec, jim nabídla značku New Holland. Nabídku si prostudovali, přijali, vybrali model LM9.35 a od letošního března jej mají v Dívčicích v plném provozu.

Správná volba

„Ještě je brzy na podrobný rozbor, ale již dnes vím, že to byla správná volba. Manipulátor zvládá všechny funkce bez problémů a kvalitně,“ zhodnotil dosavadní zkušenosti Miroslav Ročně. A čeho si provozovatel a obsluha cení nejvíce?

„Oproti starému manipulátoru je mnohem komfortnější prostředí v kabině. Také obsluha je snadnější, včetně výměny pracovního nářadí,“ pochválil stoj František Strnad. Pracuje zde jako skladový operátor a obsluha manipulátoru je každodenní součástí jeho práce.

„Agresivní prostředí vyžaduje především kvalitní údržbu. Tomu hodně pomáhá indikace termínů servisních prohlídek přímo na displeji v kabině. Elektronika hlídá i parametry zatížení ramene a podobně. Přínosem je samozřejmě systém redukce spalin SCR. A oceňuji i výborné servisní služby dodavatelské firmy Kvarto,“ doplnil hodnocení Miroslav Ročně.

Oba se pak shodli, že v náročných podmínkách skladu hnojiv je jednou z hlavních předností manipulátoru New Holland provozní spolehlivost při zajištění požadovaného výkonu a bezpečnosti práce.*

Více v časopise Komunální technika 8/2015.

Připravil Jiří Trnavský

Obrázky:

V areálu skladu hnojiv ZZN Pelhřimov v Dívčicích mají teleskopický manipulátor New Holland LM9.35

Manipulátor v náročném prostředí zvládá všechny funkce bez problémů a kvalitně

Zesílená konstrukce ramene výložníku umožňuje dosah až 9,1 m

Skladový operátor František Strnad (v kabině) i vedoucí skladu Miroslav Ročně oceňují zejména komfort, provozní spolehlivost a bezpečnost

Všechny modely řady LM poskytují vysokou úroveň komfortu obsluhy

Výměna nářadí probíhá rychle, aniž musí řidič opustit kabinu

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down