Kolové nakladače: hospodárné stroje pro zimní údržbu

Práce na terénních úpravách a v zemědělství patří k hlavním úkolům kolových stereo nakladačů L 507 a L 509. Jejich provozovatelé mohou tuto techniku používat i v zimním období při údržbě komunikací, což snižuje prostoje strojů a zvyšuje jejich hospodárnost. Oba nové modely ve verzi „Speeder“ dosahují maximální rychlosti 38 km/h, což je značnou výhodou pro efektivní zimní údržbu.

Díky osvědčenému stereo řízení, které tvoří kombinace kloubové konstrukce řízené zadní nápravy, jsou nakladače Liebherr spolehlivými partnery pro zimní údržbu komunikací již po mnoho let. Obce a poskytovatelé komunálních služeb si obzvlášť cení vysoké manévrovatelnosti, když sněhové závěje blokují dopravu na silnicích a překážejí na chodnících. Stereo řízení umožňuje snadný úklid sněhu a ledu ze dvorů, těsných parkovišť nebo úzkých uliček v obytných zónách.

Rychlost zvyšuje produktivitu

V rámci zákonné povinnosti úklidu sněhu a posypu potřebují obce a provozovatelé komunálních služeb výkonné stroje pro zimní údržbu komunikací. Stereo nakladače Liebherr tyto vysoké nároky splňují díky osvědčenému a silnému hydrostatickému pohonu. Umožňují plynulé zrychlení bez přerušení tažné síly a bez znatelného řazení. Nové kolové nakladače jsou poháněné efektivními vznětovými motory o výkonu 50 kW (68 k) nebo 54 kW (73 k). Tlumení ve středovém kloubu přispívá k vysokému komfortu a k bezpečnosti.

Na přání nabízí společnost Liebherr stereo nakladače L 507 a L 509 ve verzi „Speeder“, kdy stroje dosahují maximální rychlosti 38 km/h. Obce a podniky komunálních služeb tak mohou efektivně vykonávat rychlý a spolehlivý zimní úklid komunikací i na delších úsecích.

Robustní nápravy nových stereo nakladačů jsou vybavené automatickými samosvornými uzávěrkami diferenciálů, které na náledí zajišťují vysokou trakci. U modifikace „Speeder“ může řidič ručně aktivovat uzávěrku diferenciálu přední nápravy se 100% účinkem. Sněhové řetězy navíc zajišťují bezpečnou jízdu ve sněhu a na náledí.

Také stereo řízení zajišťuje bezpečnost. Kombinace středového kloubu a řízené zadní nápravy umožňuje snížit úhel zalomení stereo nakladače® v kloubu z obvyklých 40° na 30°. Stroj tak při zatočení dosahuje podstatně lepší stability a nevídané obratnosti. Výsledkem je lepší ochrana proti překlopení, ale také vyšší překlopná síla.

Foto archiv/Liebherr

(Celý příspěvek vyšel v Komunální technice 11/2023)*