13.01.2024 | 08:01

Kloubové nakladače s širokými možnostmi uplatnění

Kolové kloubové nakladače nacházejí široké uplatnění ve stavebnictví, komunální sféře, pracují v pilařských provozech a kompostárnách. Uplatňují se také při obslužnosti bioplynových stanic a pracují v zemědělské prvovýrobě a obdobných odvětvích. Na trhu působní několik výrobců snad ze všech kontinentů a nabídku dané techniky zastupují také nakladače značky Weycor, jejíž produkty vyvíjí firma Atlas Weyhausen GmbH ze severoněmeckého města Wildeshausen.

Mimo kolových nakladačů zahrnuje program výrobu samojízdných válců pro stavebnictví. Dané modely zastupují jak tandemové válce, tak modely kombinující přední válec, kloubové řízení a klasickou zadní nápravu. Kolové nakladače rozděluje výrobce do několika kategorií. Základní nabídka zahrnuje kompaktní nakladače řady S a L s provozní hmotností 2500 – 6300 kg a dále zástupce třídy XL a XXL. Nakladače daných řad disponují provozní hmotností 6500 – 14 800 kg. Zaměříme se na vybrané modely, které byly vystaveny na mezinárodním veletrhu Agritechnica v Hannoveru.

Kompaktní modely

Kompaktní modely zastupoval nakladač s označením AR 380, který je větším bratrem modelu AR 320. Jde o kloubové nakladače se základní provozní hmotností 2500 – 3500 kg. V případě modelu AR 320 máme k dispozici hmotnost v rozsahu 2500 – 3200 kg a tento nakladač pohání tříválcový motor Yanmar o výkonu 18,4 kW (25 k). Zdvihový objem činí 1116 cm3 a maxima točivého momentu 96 Nm dosahuje při 1800 otáčkách za minutu. V případě nakladače AR 380 hovoříme o provozní hmotnosti, která dosahuje dle údajů výrobce 3500 kg a nakladač je osazen agregátem Kubota, který je rovněž konstruován jako tříválcový a nabízí výkon 37 kW (50 k). V daném případě máme k dispozici 1826 cm3, maxima točivého momentu dosahuje motor při 1600 otáčkách a jeho hodnota představuje 150 Nm. V obou případech jde o kapalinou chlazené pohonné jednotky. Kloubový nakladač disponuje hydrostatickým pohonem pojezdu, který je konstruován jako dvoustupňový. První rozsah nabízí pojezdovou rychlost 0 – 6,5 km/h, druhý pak 0 – 19 km/h. Řízení je kloubové a výkyvné, přičemž úhel zatáčení dosahuje 40 °, zatímco úhel výkyvu je ± 12 °. V základním provedení používají nakladače pneumatiky o rozměru 10.0 / 75 – 15.3 MPT, na přání můžeme volit od rozměrů 11.5 / 80 – 15.3 MPT až po 15.5/55 R18. Stroj nabízí standardním výložník o zdvihu na čepu nářadí 2,8 m. Nominální zvedací kapacita představuje 2100 kg. S ohledem na stabilitu stroje při manipulaci s materiálem nabízí výrobce zadní přídavné závaží. Standardní výbava stroje zahrnuje pracoviště obsluhy s ochranným rámem.

Daná konstrukce může být přání nahrazena klasickou kabinou. Dále jde o jedno-pákové ovládání a osvětlení pro provoz na pozemních komunikacích. Výložník je standardně opatřen tzv. třetí hydraulickou funkcí. Podíváme-li se blíže na model AR 380, zjistíme, že máme k dispozici také hydrostatický pojezd se dvěma rozsahy, přičemž pracovní rozsah nabízí 0 – 6,5 km/h, silniční 0 – 20 km/h. Nominální zvedací kapacita činí 2470 kg. Výška zdvihu na čepu nářadí činí 2,927 m. Standardem je rovněž tzv. třetí hydraulická funkce. Výkonnější je naopak zubové hydraulické čerpadlo, které namísto 33 l / min. nabízí výkonnost na úrovni 43,2 l / min. Kloubové řízení nabízí stejné technické parametry jako v případě modelu AR 320. Oba modely disponují také samosvorným diferenciálem na pření nápravě, přičemž účinnost u menšího z obou strojů činí 27 %, větší model nabízí hodnotu 45 %. Základní pneumatiky nabízí rozměr 15.0 / 55 – 17, na přání jsou k dispozici kola obutá do pneumatik 11.5 / 80 – 15.3 MPT, které jsou vhodné pro jízdu na zpevněných plochách, štěrku, písku nebo třeba v lesních porostech. Základ nabídky pracuje s ochrannou konstrukcí, na přání je k dispozici prosklená kabina. Výbava na přání zahrnuje obdobně jako v případě modelu AR 320 přídavné zadní závaží, k dispozici jsou různé zadní závěsy, nechybí teplovodní topení a třístupňový ventilátor. Nechybí rovněž cyklónový odlučovač prachu. Nabídka dále zahrnuje přední a zadní pracovní osvětlení, maják nebo rádio.*

Více v časopisu Komunální technika 1/2024.

1. Větší z obou kompaktních modelů s označením AR 380
  2. Pro kompaktní modely nabízí výrobce různé zadní závěsy