Každý Čech odevzdal loni k recyklaci v průměru šest a půl baterie

V loňském roce odevzdali Češi k recyklaci 1681 tun použitých baterií. Každý obyvatel České republiky vytřídil v průměru 159 gramů baterií, což zhruba odpovídá 6,5 tužkové baterie typu AA. Z aktuálních statistik neziskové společnosti ECOBAT, která v Česku zajišťuje zpětný odběr baterií, dále vyplývá, že účinnost sběru baterií již dosahuje 46,3 %.

Na recyklaci tedy končí necelá polovina všech baterií, které byly dány do oběhu. Nejaktivnější ve sběru jsou lidé v Jihomoravském kraji, kteří na obyvatele vytřídili rekordních 258 gramů baterií. Paradoxně nejhorší je další moravský kraj, a to Moravskoslezský se 73 gramy baterií odevzdaných k recyklaci na obyvatele.

„Meziročně se množství baterií odevzdaných k recyklaci zvýšilo o 3 %. To považujeme za výborný výsledek. Zvláště pokud přihlédneme k tomu, že rok 2016 byl rekordní a nám se i v loňském roce podařilo vysoká čísla udržet,“ říká Petr Kratochvíl, jednatel společnosti ECOBAT a dodává: „Radost máme také z toho, že v třídění baterií patříme mezi nejlepší země regionu, a daří se nám plnit velmi náročnou normu Evropské unie, která počínaje rokem 2016 ukládá členským státům unie k recyklaci odevzdat minimálně 45 % všech baterií, které byly v daném roce dány do oběhu.“

Více v časopisu Komunální technika 4/2018.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *