11.05.2022 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Každá vytříděná baterie se počítá

Celosvětová událost Den Země koordinovaná organizací Earth Day Network se i letos konala v pátek 22. dubna. Již 53. ročník ekologicky motivovaného svátku připomíná důležitost ochrany životního prostředí a jeho nezastupitelnou roli pro lidský život. Významný svátek neopomíjí ani společnost ECOBAT, která v tuzemsku zajišťuje sběr odpadních baterií. Zdůrazňuje smysl sběru a třídění baterií i akumulátorů, který má přímý vliv na ochranu životního prostředí. Za loňský rok se v České republice ve sběrných místech posbíralo téměř dva tisíce tun odpadních baterií, což v přepočtu znamená více než 80 milionů tužkových baterií.

Po celé České republice je téměř 27 000 sběrných míst, do kterých je možné ukládat přenosné odpadní baterie. Tyto vybrané baterie jsou následně odborným způsobem likvidovány nebo tzv. repasovány, kdy se v bateriích vymění staré články za nové a baterie může dále sloužit. Repase často zvyšuje i výkon původní baterie. Tento životní cyklus baterií je pozitivně vnímám i z důvodu snižování uhlíkové stopy. Díky recyklaci použitích baterií se zase získávají druhotné suroviny, zejména kovy, které slouží k výrobě nových produktů. Ze 100 kg baterií je možné získat až 74 kg druhotných surovin.

Sběr odpadních baterií po celé ČR

Přenosné baterie, které jsou volně vhozeny do směsného odpadu, končí na skládce nebo ve spalovně. V obou případech se z nich uvolňují škodlivé látky, včetně těžkých kovů, které znečisťují ovzduší, půdu, podzemní a povrchové vody. Přitom dnes již téměř v každé obci najdete sběrné nádoby na sběr odpadních baterií. Naleznete je v prodejnách potravin, elektra či železářství, ve sběrných dvorech, venkovních kontejnerech, ale i na obecních nebo městských úřadech. Zde pak slouží nejen občanům, ale také zaměstnancům. I oni zde mohou odevzdávat vybité baterie. „Díky dlouhodobé a aktivní účasti obcí i měst, ale hlavně občanů, v systému zpětného odběru baterií společnosti ECOBAT, putují baterie k recyklaci a následnému využití. Třetina všech baterií, která byla v roce 2021 určena k recyklaci, pocházela z měst a obcí,“ uvádí Kateřina Vránková, ředitelka oddělení Obchodu a Marketingu z neziskové společnosti ECOBAT.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down