03.11.2022 | 12:11

Jubilejní šedesátý kongres s nabitým programem

V prostorách hotelu Vista v Dolní Moravě se v polovině října uskutečnilo tradiční podzimní setkání členů Sdružení komunálních služeb. Jubilejní šedesátý kongres hostil téměř 230 účastníků a svoje produkty zde prezentovalo 41 vystavovatelů komunální techniky a souvisejících technologií.

Atraktivní prostředí horského střediska hostilo účastníky kongresu již potřetí, poslední setkání se zde uskutečnilo na jaře roku 2017. Letošní jubilejní kongres, který proběhl pod záštitou ministryně Ministerstva životního prostředí ČR Ing. Bc. Anny Hubáčkové a hejtmana Pardubického kraje JUDr. Martina Netolického, oficiálně zahájil předseda Sdružení komunálních služeb (SKS) Bohumil Rataj. Programem hlavního jednacího dne, který byl více než bohatý, s noblesou provedl zúčastněné a na dodržování časového harmonogramu pečlivě dbal a dohlížel člen rady SKS Jiří Vyvial. Úvodem přivítal hosty, kteří následně pozdravili přítomné delegáty kongresu.

Starosta obce Dolní Morava Ing. arch. Richard Novák v úvodní zdravici mimo jiné poznamenal, že obec Dolní Morava, ve které žijí zhruba čtyři stovky stálých obyvatel, musí v turistické sezóně zvládat denní nápor tisíců návštěvníků, což klade zvýšené nároky i na vybavenost komunální technikou. Jak uvedl, momentálně, bohužel, často váznou dodávky již objednaných nových strojů, což komplikuje zabezpečení potřebných komunálních služeb.

Hejtmana Pardubického kraje zastoupil člen rady kraje pro životní prostředí Miroslav Krčil, který zároveň působí jako starosta města Hlinska, takže mu je problematika komunálních služeb blízká. Upozornil, že Pardubický kraj věnuje programům údržby komunikací a veřejného prostoru značnou pozornost a v rámci republiky patří ke špičce.

S dalšími krátkými zdravicemi vystoupili hosté z partnerských organizací ze Slovenska (ZOVP) a Maďarska (MAKE), Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení i zástupci mediálních partnerů.

Samostatný blok patřil partnerům akce, kteří konání kongresu významně finančně podpořili. Generálním partnerem byla v Dolní Moravě společnost Avistech, která se prezentovala s dalšími sponzory kongresu, firmami MOBA Mobile Automation AG a Elte Smart.

Rekapitulace činnosti a plány do budoucna

V následném programovém bloku proběhla rekapitulace akcí, které se uskutečnily v uplynulém roce. Vzpomínalo se na jarní setkání ve Špindlerově Mlýně i na úspěšný tematický zájezd do Finska (podrobnou reportáž jsme zveřejnili v letošním srpnovém čísle pozn. red.). Setkáním v Dolní Moravě ovšem letošní činnost SKS nekončí. Členové byli seznámeni s itinerářem tematického zájezdu plánovaného na listopad, v jehož průběhu by měli zájemci navštívit členské technické služby v Liberci, Jablonci a Turnově a seznámit se v rámci exkurze s jejich provozem.

Novými členy Sdružení komunálních služeb se staly příspěvkové organizace Technické služby města Litoměřice, Technické služby města Lovosice, Technické služby Obrnice, Služby města Buchlovice a firma Meva a. s. Roudnice nad Labem. Počet členů SKS tak již převýšil devadesátku.

Zástupce společnosti EKO-KOM ocenil za úspěšnou a příkladnou separaci odpadů technické služby z Žatce, Holic a Roudnice nad Labem.

Nechyběly ani stručné prezentace vystavujících firem, s jejichž produkty se mohli účastníci kongresu průběžně seznamovat v předsálí a v případě techniky na ploše před hotelem.*

Více v časopisu Komunální technika 11/2022.