21.05.2015 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jinde odpad sváží, ve Vestci i váží

Svoz a další zpracování odpadu bývají stále častěji diskutovaným problémem. Pro mnoho měst a obcí a potažmo občanů, kteří v nich žijí, představuje komunální odpad nemalou finanční zátěž. Zajímavé řešení založené na dynamickém vážení odpadových nádob při svozu se rozhodli v letošním roce vyzkoušet v obci Vestec. V rámci evropských dotací zde zakoupili novou svozovou nástavbu Haller X2C M22 s vyklápěčem Zoeller opatřeným vážicím a identifikačním systémem švédské firmy Botek. Nástavbu na podvozku IVECO Stralis dodala do Vestce společnost A-TEC servis.

V prosinci získaly Technické služby obce Vestec svozovou nástavbu Haller X2C M22 na podvozku Iveco Stralis. Nástavba s objemem 22 m3 je vybavena univerzálním děleným vyklápěčem Zoeller a vážicím a identifikačním systémem Botek. „Chceme mít kontrolu nad tím, kam a v jakém množství se bude odpad svážet. Ve Vestci je vybudována překládací stanice pro obce mikroregionu a odtud by se měl v budoucnu vytříděný směsný odpad vozit jako palivo do mělnické elektrárny. Podobná kontrola množství odpadu je pro nás samozřejmě důležitá i v případě separovaných složek odpadu, které jsou důležitou obchodní komoditou. Svozové vozidlo se systémem dynamického vážení, které jsme zakoupili koncem minulého roku s 90% dotací, nám tuto kontrolu umožní. Musím ovšem zdůraznit, že touto cestou jsme chtěli jít i v případě, že by se dotaci nepodařilo získat,“ zdůrazňuje starosta obce Tibor Švec.

Svozový vůz s dynamickým vážením jednotlivých nádob s přesností do 0,5 kg patří v České republice zatím mezi průkopníky. Další dodala firma A-TEC servis pouze do Bruntálu, Mikulova, Hantálů a Kraslic. Nicméně vzhledem k možnostem, které dynamické vážení nabízí, se dá očekávat v budoucnu širší využití.*

Více v časopisu Komunální technika 5/2015

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down