13.09.2021 | 11:09

Jičínský veletrh připomněl hned dvě jubilea

Stalo se již dobrou tradicí, že v posledním srpnovém týdnu probíhá v areálu domácí pořadatelské firmy KOBIT v Jičíně výstava komunálních vozidel, silničářských a speciálních nástaveb a další silniční a komunální techniky pod názvem Jičínský veletrh (dříve STAN). Ani letos tomu nemohlo být jinak. Šlo již o jubilejní 25. ročník, navíc společnost KOBIT letos slaví třicáté výročí od svého vzniku.

Dobrý nápad vnuklo špatné počasí

Jak v rámci zahájení 25. ročníku Jičínského veletrhu připomněl jednatel společnosti KOBIT Ing. Petr Nožička, k léty osvědčenému konceptu veletrhu přispěla tak trochu náhoda v podobě ne zrovna příznivého počasí v době konání prvního ročníku. „Program byl tehdy koncipován tak, že návštěvníci chodili v areálu k jednotlivým strojům, kde o nich dostávali potřebné informace. Jenže počasí se tenkrát vůbec nevydařilo a nikomu se ven příliš nechtělo. A tak můj bratr Jaroslav přišel s nápadem – lidé mohou sedět v suchu ve stanu a technika bude předjíždět před něj a toto defilé bude doplněno odborným komentářem. Nápad se ujal a tento způsob prezentace techniky je nedílnou součástí veletrhu dodnes. Musím ovšem přiznat, že při prvním ročníku jsme představovali pouze vlastní výrobky, spoluvystavující firmy, kterých je letos téměř padesát, se staly součástí veletrhu až později.“

Základem je rodinná atmosféra

„Vždy jsme dbali na to, aby bylo návštěvníkům co nového ukázat a především, aby se u nás cítili dobře a po celé tři dny zde panovala rodinná atmosféra. To se, myslím, opakovaně daří a zástupci správ a údržby silnic, technických služeb měst a obcí, stavebních firem, krajů a obcí a soukromníci z celé republiky i ze zahraničí se k nám rádi vracejí a odvážejí si od nás kousek dobré pohody,“ řekl mimo jiné Petr Nožička.“

Součástí veletrhu je kromě komentované prezentace postupně předjíždějících strojů také klasická výstava techniky v expozicích na upravené ploše. Letos se zdálo, že na rozdíl od minulých ročníků, kdy byla tato část výstavy poněkud ve stínu hlavního programu, vzbudila u návštěvníků zasloužený zvýšený zájem a účastníci si mezi vystavené exponáty našli cestu. Což je určitě dobře, rozhodně bylo, co si prohlédnout.

Komentovaná přehlídka techniky byla tradičně rozdělena do příslušných kategorií a před stanem se tak postupně objevily cisterny, zametací technika, nástavby vhodné na zimní údržbu komunikací, univerzální nosiče nářadí v nejrůznějších variantách, svozové nástavby, žací stroje, manipulační a stavební technika, traktory s různými pracovními adaptéry i pracovní plošiny v několika provedeních.

Více v časopisu Komunální technika 9/2021.*