08.02.2010 | 03:02

Jednoosé nosiče nářadí a žacích lišt

Pro tento druh zahradní a komunální techniky se za několik desetiletí, kdy se využívají, vžily různé názvy. Jednoosé kultivační traktory, dvoukolové malotraktory, kultivátory, „terra“ a další. Také každý z výrobců používá pro produkty různá označení. Co se správných názvů týká, ty by měly především vycházet z konstrukce a nasazení, a to co do účelu, tak i z hlediska zatížení.

Obecně lze říci, že čím nižší výkonová kategorie, tím jednodušší konstrukční řešení, užší sortiment příslušenství a méně technických detailů. A naopak - profesionální techniku této kategorie komunální a zahradní mechanizace lze bez nadsázky označit jako jednoosé nosiče celé škály nářadí. Mezi značky, které nabízejí právě posledně charakterizovanou techniku, patří také německý výrobce, firma Agria – Werke GmbH z Möckmühlu.

Základním modelem této typové řady je jednoosý nosič nářadí a žacích strojů Agria 5500 L Grizzly Compact. Stroj je osazen pohonnou čtyřtaktní zážehovou jednotkou Robin EH 25 D, jde o čtyřtaktní zážehový agregát o zdvihovém objemu 251 cm3. Tento motor nabízí nominální výkon 5,9 kW (8 k) při 3600 ot/min.

Z tohoto modelu vychází typ Agria 5500 KL Grizzly Premium, který je osazen opět čtyřtaktním motorem Robin, tentokrát však s typovým označením EH 34 D, což značí zdvihový objem 338 cm3 a výkon 8,1 kW (11 k) při 3600 ot/min. Základní hmotnost nosiče činí 143 kg. Oproti základnímu modelu nabízí však širší paletu příslušenství a nářadí – navíc je k dispozici aktivní nářadí pro zpracování půdy, zakládání porostů trávníků a nechybí mulčovače různé konstrukce a drtič větví a zahradního odpadu.

Ucelenou modelovou řadu Grizzly uzavírá typ 5500 KL Grizzly Premium Diesel, z jehož názvu vyplývá, že je osazen vznětovým agregátem. V tomto případě se jedná o motor Lombardini Diesel 15 LD 315 o zdvihovém objemu 315 cm3.

Modelová řada Bison nabízí dva typy. Agrie 5900 Bison osazený zážehovým čtyřtaktním agregátem Briggs & Stratton Vanguard 13 HP s výkonem 9,7 kW (13 k) při 3600 ot/min o zdvihovém objemu 389 cm3. Základní hmotnost tohoto stroje činí podle výbavy 201 a216 kg. Druhým typem je Agria 5900 Bison Diesel osazený vznětovým motorem Yanmar L 100 AE – DI s výkonem 7,4 kW (10 k) při 3600 ot/min a se zdvihovým objemem 406 cm3. Základní hmotnost dosahuje podle provedení 229 a244 kg.  Oba modely nabízejí pro zvýšení komfortu obsluhy elektrický startér.

Možnosti přídavného nářadí a pracovních adaptérů zahrnují kompletní řadu lištových žacích strojů – prstové, bezprstové, s pohonem obou žacích lišt, různé druhy a konstrukce mulčovačů. Kompletní nabídka se také týká nářadí pro zimní údržbu – sněhové frézy a radlice, případně zametací kartáče, které uplatňují rovněž při úklidu listí, prachu a ostatních nečistot z veřejných prostranství. Pro posyp komunikací slouží odstředivé rozmetadlo písku a soli. Nechybí nářadí pro zpracování půdy a zakládání porostů.

Zatím byly všechny popisované jednoosé nosiče Agria osazeny zážehovými nebo vznětovými jednoválcovými pohonnými jednotkami. Nejsilnější modely, konkrétně tři typy modelové řady Taifun, jsou osazeny dvouválcovými spalovacími motory.

Model Agria 5900 Taifun 18 o základní hmotnosti 221 kg je vybaven agregátem Briggs & Stratton Vanguard 18 HP o výkonu 13,2 kW (18 k) při 3600 ot/min. Zdvihový objem motoru činí 570 cm3 a jeho startování zajišťuje elektrický startér stejně jako u všech modelů Taifun. Prostředním typem je Agria 5900 Taifun 22, jehož základní hmotnost dosahuje 221 kg a je opatřený motorem stejného výrobce, avšak jedná se o typ Vanguard 22 o výkonu 16,4 kW (22 k) při 3600 ot/min a jeho zdvihový objem činí 627 cm3.

Nabídku uzavírá Agria 5900 Taifun Diesel o základní hmotnosti 245 kg vybavený vznětovým motorem Lombardini 25 LD 425 o výkonu 14 kW (19 k) při 3600 ot/min. Zdvihový objem činí 851 cm3.

Nabídka nářadí a příslušenství zahrnuje kompletní výbavu pro sečení travních porostů, údržbu travnatých ploch, případně likvidaci stařiny a náletových dřevin. V zimním období je možné agregovat nosiče se sněhovou radlicí, frézou, případně rozmetadlem soli a posypových materiálů. Opat nechybí zařízení pro likvidaci plevelů, zpracování půdy a kultivaci povrchů pro zakládání trávníků nebo jiných okrasných kultur.

Celý článek je otištěn v čísle 2/10 časopisu Komunální technika.

Autor:  Ing. Filip Javorek