Jednoosé malotraktory pro komunální sektor

Jednoosé kultivační traktory jsou doslova fenoménem zahradních a komunálních prací během celého kalendářního roku. V této oblasti nalezneme celou řadu firem, které se specializují na jejich vývoj a výrobu. Řada zástupců jednoosých malotraktorů patří především do kategorie techniky pro dům a zahradu, stejně početná je skupina výrobců, kteří se zaměřují na tzv. poloprofesionální či farmářské modely. Ale své nezastupitelné místo mají tyto kompaktní, avšak výkonné trakční prostředky také v komunálním sektoru, a to v rámci profesionálního, tedy pravidelného nasazení s patřičným zatížením.

Svou oblibu si tato technika získala především pro svou obratnost, snadnou práci v uzavřených prostorách různých areálů či zahradních komplexů a vůbec všude tam, kde by byla práce s klasickými kolovými traktory, malotraktory či nosiči velmi obtížená, takřka nemožná. Avšak nároky kladené na jednoosé kultivační traktory jsou poměrně vysoké, protože v profesionální oblasti požadují jejich uživatelé kvalitní provádění prací od zakládání porostů pře jejich kultivaci a údržbu až po úklid sněhové nadílky. Zkrátka požadují maximální využití. Jedním z výrobců jednoosých modelů je také italská značka Goldoni, jejíž produkty si krátce představíme.

Nabídku otevírá řada Twist

Modely s typovým označením Twist se nacházejí ve výrobním programu v rámci třech výrobních skupin. Nejmenší modely nesou označení Twist 6 a Twist 9. První jmenovaný je osazen zážehovým vznětovým motorem značky Honda, přičemž jde o tzv. horizontální provedení (podle polohy klikového hřídele vystupujícího z motoru) s označením GX 160. Charakteristickými znaky tohoto agregátu jsou zdvihový objem 163 cm3, jednoválcové provedení, palivová nádrž s objemem 3,6 l, jmenovité otáčky na úrovni 3600 ot/min a výkon 3,6 kW (4,8 k). Model Twist 9 se osazuje taktéž zážehovým čtyřtaktním motorem Honda, avšak s typovým označením GX 240, který nabízí zdvihový objem 242 cm3, jednoválcovou konstrukci, palivovou nádrž o objemu 6 l, nominální otáčky dosahují 3600 ot/min a výkon činí 5,3 kW (7,1 k). Malotraktory Twist 6 a Twist 9 nabízejí 2 rychlostní stupně pro jízdu směrem vpřed i vzad. Oba typy využívají diskovou suchou spojku ovládanou bovdenovým táhlem, přičemž na madlech je umístněno také táhlo řadicí páky. Vodící madla lze nastavovat, a to výškově v devíti stupních, v případě jednodílného provedení pak v pěti stupních a je možné jimi také otáčet v úhlu 180°.
Vodící madla jsou rovněž odpružená a vybavená tlumičem rázů. Součástí ovládacích prvků je také bezpečností pojistka Gearstop, která zablokuje převodovku a vývodou hřídel v případě vyklouznutí madla z rukou obsluhy. Model Twist 6 nabízí pro jízdu směrem vpřed rychlost 1,52 a 3,06 km/h a směrem vzad 1,67 a 3,35 km/h. S převodovým ústrojím souvisí taktéž vývodový hřídel, kdy oba modely nabízejí nezávislý pohon na pojezdové rychlosti stroje. Pro případ práce s rotačním kypřičem (frézou) je k dispozici aretace, aby nebylo možné omylem zařadit zpětný rychlostní stupeň. Součástí konstrukce obou modelů není uzávěrka diferenciálu. Pojezdová kola se nabízejí s disky, které mohou být obuty do pneumatik o rozměru 4.00 x 8 a to v provedení se šípovým dezénem nebo s dezénem chráním povrch trávníků. Rozchod kol je nastavitelný a to v rozsahu šířky malotraktoru 432 – 522 mm a to v případě obout typů. Základní hmotnost udává výrobce se standardním obutím a frézou pro zpracování půdy přičemž v případě modelu Twist 6 se jedná o 90 kg, zatímco v případě typu Twist 9 se jedná o 110 kg.

Twist řady S

Dalším zástupcem je model Twist 7 S +, který bychom mohli zařadit výkonově mezi oba výše uvedené modely. Je osazen jednoválcovým čtyřtaktním zážehovým motorem Honda GX 200 s výkonem 4,1 kW (5,5 k) a nominálními otáčkami na úrovni 3600 ot/min. Zdvihový objem dosahuje 196 cm3 a palivová nádrž pojme 3,6 l. Model 7 S disponuje převodovkou se třemi rychlostními stupni pro jízdu vpřed s rychlostmi 1,4 – 5,0 km/h a třemi stupni pro jízdu vzad s pojezdovými rychlosti na úrovni 2,0 – 7,2 km/h, přičemž převodovka je konstruována jako reverzní, přičemž také zde se suchá spojka ovládá prostřednictvím bovdenového táhla na vodících madlech a také změna převodového poměru je zajištěna pákovým táhlem. Také zde nalezneme aretaci pro případ rotačního kypření, vývodovu hřídel pracující nezávisle na pojezdové rychlosti či systém Gearstop. Stejně jako v případě ostatních modelů řady S, je také tento typ vybaven uzávěrkou diferenciálu. Také možnosti nastavení vodících madel odpovídají modelům Twist 6 a 9. Základní hmotnost s koly obutými do pneumatik o rozměru 5.0 x 10 a rotačním kypřičem činí 110 kg. Kola mají nastavitelný rozchod prostřednictvím posuvných nábojů kol, díky čemuž činí celková šířka stroje s výše uvedenými koly 520 – 786 mm. Středem nabídky řady S je model Twist 11 S, který je osazen zážehovým jednoválcovým agregátem Honda GX 270 s výkonem 6 kW (8,2 k), nominálními otáčkami nastavenými na 3600 n.min-1, zdvihovým objemem 270 cm3 a palivovou nádrží pro 6 litrů.
Nejvýkonnější zástupce řady Twist, označený jako Twist 12 S, je vybaven motorem Honda GX 340, který je konstruován jako jednoválcovým zážehový agregát o zdvihovém objemu 337 cm3 a výkonem 7,1 kW (9,5 k). Nominální otáčky dosahují 3600 ot/min a palivová nádrž vykazuje objem 6,5 l, přičemž na přání je možné tento agregát na rozdíl od všech výše uvedených modelů objednat u jednoosých malotraktorů Goldoni Twist také s elektrickým startérem. Další charakteristiky modelů 9 S a 12 S jsou opat společné a jedná se například o nezávislou vývodovu hřídel, reverzní převodovku se 3 stupni pro jízdu směrem vpřed a vzad, přičemž lze dosáhnou konstrukční rychlosti 1,7 – 5,9 km/h (vpřed), respektive 1,8 – 6,5 km/h (vzad). Ovládání zajišťuje obsluha prostřednictvím výškově a stranově nastavitelných madel v pěti, nebo devíti polohách, respektive v úhlu 180°, přičemž také zde jsou madla odpružená a vybavená tlumičem kmitů. Pro model 9 S jsou určena kola obutá do pneumatik o rozměru 4.0 x 10 s nastavitelnou celkovou šířkou stroje 460 – 642 mm a jako alternativu nabízí výrobce rozměry 4.00 x 8. Model 12 S vykazuje stejnou celkovou šířku v případě pneumatik 4.0 x 10 a jako alternativu lze dodat rozměry 5.0 x 10 a 4.00 x 8. Základní hmotnost s frézou činí v případě modelu 9 S podle údajů výrobce 110 kg, v případě modelu 12 S se jedná to základní hmotnost 116 kg.

Joker a My Special

Modelová řada Joker zahrnuje celkem 4 základní typy jednoosých malotraktorů, přičemž modely Joker 8 DS a Joker 10 DS se osahují vznětovými agregáty značky Lombardini, zatímco modely Joker 12 S a Joker 12 S + dodává výrobce s výše popisovanými zážehovými jednoválcovými motory Honda GX 340 s výkonem naladěným na 7,1 kW (9,5 k). V případě malotraktoru 8 DS se jedná o jednoválcový agregát 15 LD 315 o zdvihovém objemu 315 cm3, nominálními otáčkami 3600 ot/min a výkonem 5,6 kW (7,6 k). Objem palivové nádrže činí 4,3 l. Joker 10 DS se dodává s motorem typu 15 LD 400 s výkonem 7,3 kW (10 k), jmenovitými otáčkami na úrovni 3600 ot/min a objemem 401 cm3, přičemž objem nádrže činí 5 l. Motory všech výše popsaných typů lze vybavit elektrickým startérem, přičemž dalším společným znakem je převodovka se suchou spojkou ovládanou bovdenovým táhlem a k dispozici jsou 4 stupně pro jízdu vpřed a 3 stupně pro jízdu vzad. Převodovka je konstruována jako obousměrná a podle agregovaného aktivního příslušenství dosahuje konstrukční rychlost směrem vpřed 0,79 – 6,18 km/h a směrem vzad pak 0,79 – 2,99 km/h. Standardem je nezávislá vývodová hřídel a závěs pro připojení přípojného vozíku. Také zde je ovládání zajištěno pákou, madla jsou odpružená, nastavitelná v pěti, respektive devíti stupních výškově podle konstrukce a otočná v úhlu 180° a ovládací prvky zahrnují známý systém Gearstop. Všechny výše uvedené modely vykazují díky nastavitelnému rozchodu pojezdových kol obutých do pneumatik o rozměru 5.00 x 10 hodnot 555 – 668 mm, přičemž se liší základní hmotností, kdy tato činí v případě typu 8 DS s frézou 132 kg, u modelu 10 DS je to 153 kg a typ Joker 12 S vykazuje základní hmotnost na úrovni 116 kg. Řadu Joker doplňuje model 12 S + s nastavitelnými náboji pojezdových kol, která jsou obutá do pneumatik o rozměru 6,5 / 80 x 12, přičemž hnací jednotku výrobce nevybavuje v případě tohoto typu elektrickým startérem. Celková šířka dle polohy kol činí 555 – 668 mm, základní hmotnost pak 116 kg. Odlišná je také převodovka, která nabízí stejnou konstrukci a provedení jako v případě ostatních modelů Joker, avšak nabízí 4 stupně pro jízdu vpřed (0,94 – 7,37 km.h-1 dle aplikace) a 2 pro jízdu vzad (0,94 – 3,56 km.h-1 dle aplikace). Ostatní základní technické údaje korespondují s výše uvedenými modely řady Joker a to včetně uzávěrky diferenciálu a aretace zamezující zařazení zpětného rychlostního stupně.
Nabídku uzavírají dva modely jednoosých traktorů řady My Special osazeným výhradně vznětovými motory Lombardini s možností startování elektrickým startérem, v případě modelu My Special 15 je to dokonce jediná možnost. V případě typu My Special 14 se jedná o jednoválcový agregát 3 LD 510 o zdvihovém objemu 510 cm3, nominálními otáčkami na úrovni 3000 ot/min, přičemž výkon je naladěn na hodnotu 9 kW (12,2 k) a objem palivové nádrže činí 5,2 l. Druhý, již zmíněný model My Special 15 je osazen již dvouválcovým vznětovým motorem s typovým označením 25 LD 330 / 2 BI. Parametry tohoto agregátu charakterizují nominální otáčky 3000 ot/min, zdvihový objem 654 cm3, výkon na úrovni 10 kW (13,6 k) nebo objem nádrže 4 l. Modely My Special jsou vybaveny mechanickou převodovkou klasické koncepce se čtyřmi stupni pro jízdu vpřed s konstrukční rychlostí 1,37 až 8,0 km/h a jedním stupněm pro jízdu vzad, který umožňuje dosahovat rychlosti 2,81 km/h a opět se setkáme s aretací zpátečky. Nechybí uzávěrka diferenciálu. Modely My Special nabízí navíc vývodovu hřídel se dvěma režimy otáček, a sice 540 a 900 ot/min a opět se jedná o nezávislou vývodovu hřídel. Vodící madla konstruována jako pevná a jsou nastavitelná výškově v devíti pozicích. Standardem malotraktorů se systém Gearstop a závěs přípojného vozíku. Modely My Special se dodávají standardně s pneumatikami o rozměru 6,5 / 80 x 12, kola mají stavitelné disky, přičemž díky nastavitelnému rozchodu činí šířka stroje 567 – 761 mm, přičemž oba modely vykazují shodnou základní hmotnost s frézou na úrovni 255 kg. Co se nabídky přídavného nářadí týká, zahrnuje širokou paletu příslušenství od orby přes přípravu půdy až po sečení travnatých ploch různými typy žacích strojů.

Popisek:

Rotační kypřič je poháněn od vývodové hřídele nezávislé na pojezdové rychlosti

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *