Jeden den je na prohlídku málo

Třídenní výstava pod širým nebem demopark + demogolf 2011 se uskutečnila od 26. do 28. června v areálu letiště nedaleko německého Eisenachu. Své produkty zde prezentovalo téměř 400 vystavovatelů a výstavu probíhající na ploše o rozloze 25 hektarů tak lze právem označit za největší podnik svého druhu pořádaný v Evropě. Nespornou výhodou oproti tradičním veletrhům je možnost vidět řadu strojů přímo v akci, takže si zájemci o profesionální techniku vhodnou pro údržbu zeleně, ale i úklid komunikací a další komunální služby rozhodně přijdou na své.

Výstava demopark a demogolf se koná v Eisenachu každé dva roky a letos proběhla již počtvrté. Tradičně nabízí nejnovější zařízení vhodné pro nasazení v komunální sféře, při péči o zeleň, sportovní zařízení nebo golfová hřiště. A této tématické šíři odpovídá i skladba vystavených strojů. Zastoupeny jsou v hojné míře jak univerzální nosiče rozličných rozměrů i výkonů, nechybějí komunální traktory ani řada speciálů, na výběr je pochopitelně také široká škála adaptérů pro celoroční nasazení, jejichž výčet by vydal na samostatný článek.

„Úspěch naší koncepce výstavy potvrzuje obrovský nárůst popularity u vystavovatelů i návštěvníků. Jsme samozřejmě hrdí na to, že jsme v letošním roce opět schopni představit extrémně velké množství novinek v oblasti péče o zeleň. Velký úspěch demoparku je založen na provozních ukázkách strojů v reálných podmínkách,“ vysvětlil generální ředitel pořadatele, organizace VDMA Dr.Bernd Scherer.

Poněkud problematičtějším bodem byla v případě minulého ročníku doprava do areálu. Ti, kteří si nepospíšili, strávili po sjezdu z dálnice dlouhé chvíle zbytečným čekáním na zaparkování (vždyť návštěvníků se zde během tří dnů vystřídá několik desítek tisíc). Organizátoři ovšem pro letošek přijali potřebná opatření, přibylo hned několik možností vjezdu a o pohodlí návštěvníků tak bylo při příjezdu i odjezdu náležitě postaráno. Pozitivem byl i fakt, že po dobu konání veletrhu byl na letišti zrušen letový provoz. Betonové přistávací dráhy tak mohly být použity pro parkování.

Na ploše letištního areálu se neztratili ani někteří čeští výrobci. Jmenovat můžeme například společnost Simed z Dvora Králové nad Labem se svojí letní i zimní komunální technikou, žací stroje a stavebnicové systémy představila hranická firma Dakr, na zkušebním polygonu předváděly své přednosti rádiem řízené sekačky Spider z produkce společnosti Dvořák – svahové sekačky a při praktickém představení jsme zastihli také vysprávkovou soupravu vozovek VSV 1000 z produkce Unikont Group.  

 

Trendem je elektronika a elektrifikace
Jak ukázaly vystavené novinky, jasným trendem je důraz na kvalitu používané elektroniky a elektrifikace provozu některých strojů a zařízení. Objevují se stále nové elektronické řídicí systémy významně optimalizující provoz a výkon jednotlivých zařízení. S elektrickým pohonem se v Eisenachu objevila nejen užitková vozidla, ale i křovinořezy, motorové pily nebo zahradnické nůžky. Těmto zařízením dodávají potřebný výkon i vytrvalost lithiové baterie. Na trhu se objevily i bateriemi napájené žací stroje již na ryze profesionální bázi. 

Jak ukázala loňská čísla, prodej komunální a zahradní techniky je momentálně na vzestupu. Například v Německu, kde loňský obrat vyrobené domácí techniky dosáhl 500 milionů Euro, se letos očekává ještě zhruba desetiprocentní nárůst. Na významu výrazně nabývají zahraniční exportní trhy, kde se očekává průměrný nárůst obratu o 15 procent. Z Německa se technika vyváží především do Francie, ale výrazně posiluje i obchod s Itálií, Polskem a Belgií i dalšími zeměmi.  

 

Tři zlaté a devět stříbrných
Stejně jako při minulých ročnících byly i tentokrát nejvýznamnější inovace techniky vystavené v Eisenachu oceněny zlatými a stříbrnými medailemi. Porota složená z členů redakcí pěti odborných časopisů letos udělila po pečlivém výběru z přihlášených exponátů tři zlaté a devět stříbrných medailí.

Zlaté medaile

Zlatou medailí byla oceněna značka John Deere za systém iGrade umožňující plně integrovanou modelaci krajiny. Kombinací komponentů může systém iGrade předem naprogramovat profil upravovaného pozemku, pracovní úkony jsou pak ovládány automaticky. Kontrola je řešena pomocí GPS se signálem korekcí RTK.

Druhou ze zlatých medailí získala značka Pellenc za řešení ultra lithiových baterií na bázi lithium-polymerových technologií POLY5. Baterie jsou určeny pro zařízení s potřebou vysokého výkonu a životnosti. Přitom jejich hmotnost je nižší než u klasických baterií.

Nejvyšší ocenění získala také akumulátorová řetězová pila Stihl MSA 160 C-BQ. Pila se vzhledem neliší od tradiční motorové pily a cenu dostala především za sladění jednotlivých komponentů, elektronické řízení motoru a speciální konstrukci řetězu.

Stříbrné medaile
Multifunkční žací stroj Amazone Profihopper 4Wdi PowerCompactor s nulovým poloměrem otáčení a pohonem všech kol je výkonným mechanizmem pro sečení travních porostů a sběr posečené hmoty, který je řešen systémem šnekového dopravníku. Stroj jer poháněn motorem Lombardini o výkonu 24,5 k a pracuje se záběrem 1,25 m při možnosti využití rychlosti od 0 do 10 km/h.
Nakladač Avant 525 LPG na plynový pohon je další možnou variantou vhodnou i pro vnitřní použití. Pohonnou jednotkou nakladače je motor Kubota o výkonu 23 koní. Stroj s maximální zvedací silou 850 kg jezdí rychlostí 0 až 12 km/h.

Zařízení Baldinger Edgedresser je určeno pro péči o bunkry golfových hřišť. Pracuje v agregaci s kompaktním traktorem a nahrazuje ruční práci při vytváření čistých okrajů bunkru pomocí řezacího kotouče.   
Traktor Fendt 200 Vario nabízí výkon a pohodlí velkého traktoru s kompaktními rozměry. Toto řešení výrazně zlepšuje jízdní komfort. Účinnost převodovky Vario je také vyšší než použití hydrostatické převodovky. Traktory řady 200 se vyrábějí s výkony motorů od 70 do 110 koní.

Fiedler Multimatic ovládání FMC je operační a informační konzole vhodná pro provoz všech současných (a budoucích) zařízení Fiedler určených pro letní i zimní údržbu. Multifunkční ovládání je umístěno v kabině a podle připojených adaptérů se samo přenastavuje. K dispozici je výstup GPS.

S elektrickým pohonem a lithium-iontovými dobíjecími bateriemi pracuje zametací speciál Green Machines / Tennant 500ze. Předností je kromě nulových emisí výfukových plynů také velice tichý provoz, takže jej lze jej použít kdykoli během dne nebo v noci i v zalidněných oblastech. Baterie umožňují celých osm hodin provozu na jedno nabití.

Křovinořez Herkules Freischneider SP 1000 4WD má nastavitelnou výšku, délku, polohu a sklon pracovní lišty a velice dobře zvládá sečení na svazích. Výkon je na žací zařízení přenášen pomocí odolného řetězu. Při konstrukci byl kladen důraz na bezpečnost provozu. Profesionální řetězová pila Husqvarna 560 XP kombinuje sílu při kácení s ovladatelností pily při odstraňování větví stromů. Stroj splňující nároky na emise výfukových plynů, má moderní design a předností je jeho nízká hmotnost

Pro zimní údržbu chodníků a cyklistických tras je určeno rozmetadlo Rauch UKS mit QUANTRON-A. Rauch nyní nabízí elektronicky řízené dávkování. To zajišťuje vždy dávkování přesného množství rozmrazovacích materiálů, a to i se změnou rychlosti jízdy. Kromě toho nabízí možnost dokumentace provedených úkonů. Může pracovat se záběrem 80, 100 nebo 120 cm.

 

Mimo jiné zaujalo

Novinkami, případně inovacemi dosud vyráběné techniky se to v Eisenachu jen hemžilo a dá se předpokládat, že se s nimi budeme prostřednictvím autorizovaných dovozců dříve nebo později setkávat i na tuzemském trhu.

Například značka Agria prezentovala mimo jiné nový model rádiem řízené svahové sekačky Tornado RC. Jde o zařízení poháněné benzínovým dvouválcovým čtyřtaktním motorem Briggs&Stratton o výkonu 22 koní. S tímto pohonem a hydrostatickým systémem pojezdu umožňujícím práci v režimech rychlostí 1 – 5 km/h, 2 – 10 km/h zvládne stroj s pracovním záběrem 120 cm na pásovém podvozku i práci ve svazích do sklonu 50 stupňů.

Hned několik novinek se objevilo v expozici firmy AS Motor. Můžeme mezi ně zařadit například pět modelů nových zametačů se čtyřtaktními motory (tři pro kategorii hobby a dva profistroje) s možností osazení nejen kartáči, ale i sněhovými radlicemi, inovovány byly i dvou nebo čtyřtaktní mulčovače stejné značky. Mezi novinky lze zařadit také stroj AS 940 Sherpa určený pro celoročního nasazení. Samojízdný mulčovač, který bezpečně zvládne i práci na svazích, může pracovat i se sněhovou radlicí a dalším příslušenstvím.

Značka Iseki se pochlubila například novou řadou traktorů série 4000, v jejímž rámci jsou vyráběny tři nové modely ve verzích bez kabiny i s kabinou. U těchto malotraktorů s hydrostatickým pojezdem je výkon motoru navýšen na hodnoty od 34 do 40 koní. Zároveň došlo k vylepšení designu i konstrukce ovládacích pedálů. Podle potřeby nasazení je možné u těchto traktorů zvolit vhodný typ pneumatik. Novinku je možné najít také mezi víceúčelovými nosiči s kloubovým řízením Iseki Vitra. S použitím motoru Caterpillar došlo u modelu Vitra 2060  k navýšení výkonu motoru na 60 koní.

Výroba nástaveb na léto i zumu je náplní výrobního programu německé firmy Fiedler. Firma působí na trhu více než 20 let a orientuje se na konstrukci a výrobu nástaveb na vysoké technické úrovni. Základem sortimentu byly žací adaptéry, ale již zhruba 10 let vyrábí firma i zimní nástavby. Kromě univerzálního ovládání Multimatic oceněného stříbrnou medailí veletrhu zaujaly v její expozici například nástavby na sběr listí i hrubých nečistot (pet láhve), sněhové radlice všeho druhu nebo čelní zametač se systémem automatického přibližování sběrné nádoby ke kartáčům podle jejich opotřebení a nemohla chybět ani vyžínací ramena určená pro vozidla kategorie N1 i traktoryvčetně řady agregovatelných adaptérů.

 

Roman Paleček

 

Celý článek je uveřejněn v čísle 8/11 časopisu Komunální technika.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *