20.04.2021 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Je to dělník, shodují se uživatelé kompaktního traktoru

Technické výhody kompaktního traktoru John Deere 1026R jsou známé a praxí prověřené. K těm největším kromě výkonu a spolehlivosti bezesporu patří snadné připojení i demontáž mezinápravového žacího ústrojí i připojení a odložení čelního nakladače. Zda uvedené klady fungují, jsme se vyrazili přesvědčit do okresu Ústí nad Orlicí, kde zmiňované traktory pracují hned v několika obcích a zdaleka nejsou využívány pouze při sečení veřejné zeleně.

Podniknout v polovině března cestu z Prahy na Ústeckoorlicko znamenalo přetnout hranice šesti okresů, což v době protiepidemických opatřeních nebylo jen tak. Ale povedlo se a během dne jsme si mohli pohovořit s obsluhou tří traktorů John Deere 1026R.

 

Začíná šestou sezónu

V Zámrsku, obci s přibližně 750 obyvateli, pracuje traktor již pět let a pomáhá především při sečení velkých ploch veřejné zeleně, jako jsou parky a dětská hřiště. „Používáme mezinápravové žací ústrojí Autoconect 54“ s pracovním záběrem 137 cm a kromě sečení s ním na podzim sbíráme i spadané listí. Sečeme se sběrem posečené hmoty do koše Matev CLS-H o objemu 850 litrů s možností výškového vysýpání do 1,85 cm. Se systémem sečení i následného sběru jsme spokojeni, zvládá i zpracování vlhkého porostu. Samozřejmě občas je potřeba žací ústrojí a sací hadici vyčistit,“ popisuje zkušenosti s nejčastějším využitím traktoru pracovník technické čety obecního úřadu Milan Novotný. Technické služby zajišťují v Zámrsku dva stálí pracovníci obecního úřadu a jeden brigádník, ale jak uvedl Milan Novotný, obsluha traktoru je jeho doménou a nerad jej půjčuje.

Možná i proto, že má stroj svého stálého pána a pravidelnou běžnou údržbu, neobjevily se na něm za pět odpracovaných let závažnější závady. „Traktor má odpracovaných zhruba 700 motohodin a kromě menších běžných provozních závad jsme měli jen problém se zavíráním pravých dveří kabiny. Pokud se nějaký problém objeví, můžeme se spolehnout na servisní středisko společnosti STROM Praha v nedalekých Helvíkovicích. Ostatně blízkost, rychlost a kvalita servisních služeb byly důležitým kritériem při výběru traktoru,“ zdůrazňuje Milan Novotný.

Do kompetence traktoru nepatří ale pouze sečení, v obci do jeho pořízení chyběl menší stroj vhodný k údržbě chodníků. „Od dubna do listopadu pracuje traktor v agregaci s mezinápravovým žacím ústrojím, v zimě většinou využíváme sněhovou radlici Agrometall OR-L 1400 a rozmetadlo posypových materiálů Matev SPR-ST 250 o objemu 250 l. K dispozici máme hlavně pro jarní úklid chodníků i zametací kartáč Agrometall FK-M 1250 vybavený zásobníkem pro sběr nečistot a bočním přimetacím kartáčem. V katastru obce se staráme o 1,5 km chodníků a s traktorem v agregaci s radlicí zimní údržbu dobře zvládáme. Traktor je obratný, vejde se i na úzké chodníky, díky hydraulickému systému řízení je velice dobře manévrovatelný a jeho obsluha je jednoduchá. Spokojen jsem i s prostorem a uspořádáním kabiny,“ uzavírá Milan Novotný.*

Více v časopisu Komunální technika 4/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down