04.01.2010 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jaký bude?

Jaký bude rok 2010? Tuto otázku si kladou občané, představitelé samosprávy, zastupitelé, ředitelé a pracovníci komunálních a hospodářských společností, prodejci komunálních strojů, stejně jako my všichni ve vydavatelství. Někteří si tuto otázku pokládají s obavami, jiní pak s nadějí a optimismem.

Současná hospodářská krize určitě bude pro obce znamenat nižší výběr daní a z toho plynoucí menší investiční možnosti. K nim ale nepatří správa komunikací, udržování zelených ploch a úklid odpadků – tyto práce nelze zastavit ani omezit. Technika musí fungovat, být dobře udržovaná a nejstarší stroje by měly být nahrazeny moderními a výkonnými, které dokáží náklady na jednotku práce snížit.

Kapitolou samou pro sebe bude údržba a úklid chodníků v zimě. Tato povinnost převedená na města a obce se zdá téměř neřešitelnou. Když v minulosti během noci nasněžilo, druhý den ráno vzali všichni majitelé a nájemníci domů lopaty a těch „svých“ několik metrů chodníku uklidili. Nyní mají stovky kilometrů chodníků uklízet pouhé desítky pracovníků komunálních služeb jednotlivých měst a obcí? Nejsem si jist, zda je to vůbec v jejich silách.

Města a obce ale čekají i další výzvy, jako povinnost třídit biologický odpad a biologický odpad a následně jej zpracovat. Vhodnou alternativou se jeví kompostování a první kompostárny se již na mnoha místech úspěšně rozběhly a jsou i zdrojem příjmů.

V mnoha městech a obcích se využívání obnovitelných zdrojů energie již stalo strategií a cílem a přináší své výsledky. A nejsou to jen velké projekty, jako například využití hlubinné geotermální energie, ale především malé vodní elektrárny, fotovoltaická energie nebo spalovny slámy či dřevní štěpky. To všechno jsou šance jak dosáhnout energetické soběstačnosti, vytvořit poptávku po biomase, dát práci lidem z okolí a v konečném důsledku přinejmenším stabilizovat ceny za energii nebo dodávky tepla. To jsem ale již v obsahové náplni našeho dalšího časopisu Energie 21, který je však ve velké míře i časopisem čtenářů Komunální techniky.

 

Přeji nám všem úspěšný rok 2010

 

Martin Sedláček, ředitel Profi Press, s. r. o.

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down