22.06.2017 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak dlouhodobě vyléčit silnice zkoušené zimou

Zima, jako byla ta letošní, je noční můrou snad všech zodpovědných pracovníků, kteří mají na starosti údržbu komunikací. Tuhé mrazy střídaly teploty nad nulou a silnice tak trpěly, praskaly a vytvářelo se na nich množství výtluků. Dříve měly obce na výběr jen z několika možností. Buď počkat, až se oteplí a investovat značné sumy do rekonstrukce vozovek, nebo řešit nebezpečné výmoly za pomoci dočasných oprav.

K těm je možné využít takzvané turbo, nebo obyčejné studené směsi, které jsou vlastně jen kamenivem obaleným asfaltovou emulzí.  Takovéto opravy vydržely většinou jen několik týdnů.

Inteligentní asfaltová směs

Dnes je i v České republice dostupná jiná technologie úspěšně využívaná v zahraničí. Jde o inteligentní asfaltovou směs Bohemix. Její vlastnosti přináší několik zásadních výhod.

Jedním z hlavních problémů, který zvláště menší obce řeší, je dostupnost oprav. Jsou nuceny spoléhat se na časové možnosti a kapacity nejbližší správy a údržby silnic, nebo vypsat výběrové řízení na opravu. To je zásadně omezuje jak v možnostech operativního řešení, tak v rozsahu i finančních nákladech realizovaných oprav. Navíc řada komunikací 4. a 5. třídy je v takovém stavu, že běžně používané postupy k jejich opravě nelze použít a potřebovaly by kompletní rekonstrukci.

Tyto problémy inteligentní asfaltová směs eliminuje. K aplikaci tohoto materiálu není zapotřebí komplikovaná technologie, stačí jeden pracovník a ruční nářadí. Opravy je možné provádět za jakýchkoliv povětrnostních podmínek, a to i při teplotě samotné směsi od – 10 °C až do 45 °C a dokonce i za vlhka. Rozsah a tedy výši investic si určí každý podle potřeb a možností. Oprava vozovky přitom vydrží roky a náklady na údržbu se rapidně zmenšují. Zhruba 500 kg inteligentní asfaltové směsi vystačí na 80 výtluků o velikosti 25 x 25 cm a hloubce 4 cm.*

Více v časopisu Komunální technika 6/2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down