Italské malotraktory pro české obce

Původně rodinná společnost Goldoni z italského města Migliarina di Carpi v oblasti Modena dodává techniku již od roku 1926. Zaměřuje se na výrobu a vývoj jednoosých strojů a malotraktorů ve výkonových třídách od 20 do 100 koní.

Stroje Goldoni, které k nám dováží společnost CIME, s. r. o., oslovují především zelináře, ovocnáře či vinaře. Pro jejich kompaktní rozměry jsou však také oblíbenými pomocníky i v komunálních službách mnoha obcí a měst.

Obratný silák v kompaktním balení

Tak by se dal stručně popsat traktor Goldoni Ronin 50. Spojení motoru o výkonu 48 koní a kompaktních rozměrů umožňuje tomuto malotraktoru pracovat i ve velmi úzkém prostoru. Se svou minimální šířkou 1090 mm se totiž vejde na leckteré chodníky či cesty.

Výrobce použil u tohoto modelu osvědčenou značku pohonných agregátů Lombardini, a sice typ LDW 2204. Jedná se o čtyřválcový motor o objemu válců 2,2 l. Atmosférické agregáty Lombardini jsou typicky traktorové dieselové motory se systémem přímého vstřikování, které dosahují maximálního točivého momentu již při otáčkách 1600 RPM. V praxi se pak nejčastěji jezdí při otáčkách 1600 – 1800/min, což zajišťuje provoz s nízkou spotřebou paliva.

Převodovka pro každou aplikaci

Ronin 50 má stálý pohon 4 x 4. Je vybavený převodovkou 12 + 12, tedy dvanácti stupni vpřed i vzad, a to v rozsahu rychlostí pojezdu od 0,7 km/h do 30 km/h.

Velkou odlišností tohoto traktoru je použití tak zvaného rychloreverzu, kdy má stroj prakticky k dispozici dvě zpátečky. Jednu klasickou, řazenou reverzační pákou pod volantem, při níž couvá stejně rychle, jako při jízdě vpředu a druhou, tzv. rychlou zpátečku, která couvá nezávisle na zařazeném dopředném převodovém stupni. Tuto zpátečku využije obsluha například při práci s rotavátorem, kdy jede nízkou rychlostí a při otáčení zařadí jednou pákou rychlou zpátečku, a tak zrychlí při otáčení.

Připojení nářadí

K traktoru je možné připojit nářadí buď do zadního tříbodového závěsu s nosností 1800 kg nebo do předního tříbodového závěsu s nosností 350 kg. Pohon příslušenství lze řešit předním či zadním vývodovým hřídelem, kdy si můžeme vybrat mezi 540 či 1000 ot/min.

Spouštění vývodového hřídele patří mezi další výhody traktorů Goldoni. Spojka PTO je totiž nezávislá na spojce pojezdu. Pohon nářadí přes vývodový hřídel lze zapnout přímo za jízdy bez jakéhokoli omezení. Samozřejmostí je možnost připojení čelního nakladače, který z Ronina dělá hbitý manipulační stroj.

Pohodlí a bezpečí

Také pro komfort obsluhy při práci dělá Ronin maximum. Základem je nástupní plošina upevněná na silikonových silentblocích. Pohodlí navíc zvyšuje odpružené sedadlo, které lze nastavit ve dvou osách.

Bezpečnost je pak řešená buď prostřednictvím sklopného bezpečnostního rámu nebo prostornou kabinou Goldoni GL12 s dobrým výhledem do všech stran (obrázky). Kabina je standardně vybavená topením a klimatizací. Ovládací prvky jsou tam, kde mají být. Vše je přehledné a zvyknout si je otázkou několika okamžiků.

Manévrovatelnost na prvním místě

Pro práci v úzkých uličkách nebo na chodnících hrají rozměry hlavní roli. Jak už jsme v úvodu článku prozradili, Ronin 50 začíná na pracovní šířce 1090 mm. Vedle šířky jsou i další vlastnosti, pro něž si ho zákazníci oblíbili.

Rozvor 1,7 m či poloměr otáčení 2,3 m umožňují pohodlně manévrovat na velmi omezeném prostoru. Pokud k těmto vlastnostem připočteme sílu, kterou Ronin disponuje, získáme velmi obratného siláka, který ve své třídě nemá na trhu konkurenci.

Jaký je to pracant?

Městys Božejov si pořídil Ronina 50 do své flotily komunální strojů v roce 2018 jako stroj pro údržbu komunikací, chodníků a obecní zeleně. Protože tento traktor pracuje se sněhovou radlicí a zametačem, je vybavený předními rameny a také čelním vývodovým hřídelem.

V zimě traktor v Božejově hlavně prohrnuje komunikace a vzadu neseným válečkovým sypačem ošetřuje chodníky. Právě díky svým rozměrům (obrázky) se na nich dokáže pohybovat bez nejmenších problémů. Co se údržby zeleně týká, Ronin slouží jako nosič příkopového ramene Ferri T320A a mulčovače Peruzzo Koala 1200 P. Je to tedy pracant s velkou silou, který se vejde všude, pochvalují si v Božejově.

Tradice a budoucnost

Za necelých 100 let své existence přinesla společnost Goldoni dlouhou řadu modelů jednoosých traktorů, unikátních užitkových vozidel Transcar a kloubových i klasických malotraktorů, kterými oslovila zákazníky nejen v Evropě, ale i po celém světě.

V roce 2021 se firma přidala do belgické skupiny Keestrack nv, která tak rozšířila své portfolio a přiblížila traktory Goldoni novým zákazníkům. Začátkem letošního března byly na výstavě Fieragricola v italské Veroně představeny nové modelové řady traktorů Goldoni nejen pro zemědělství, ale i pro komunální sféru.

Veřejnost se mohla seznámit s moderními prvky výbavy jako je například nová komfortní kabina, 360° kamerový systém, připojení telefonu pomocí Bluetooth, sada pro Zemědělství 4.0 až po nové motory splňující normu Stage V.

Goldoni vstupuje tedy do nové éry, v níž je, i přes širokou řadu inovací, základem dlouholetá tradice spolehlivých a výkonných traktorů.*

Jan Vrána, CIME, s. r. o., foto archiv firmy