30.09.2021 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Investice do recyklace akumulátorů

Partnerství společností Scania a Northvolt, které trvá od roku 2018, se zaměřuje na vývoj a komercializaci technologie akumulátorových článků pro těžká vozidla. Nyní společnost Northvolt dokončuje další navýšení vlastního kapitálu o 2,75 miliardy amerických dolarů za účelem rozšíření kapacity pro výrobu akumulátorových článků a podpory recyklace. Scania je opět mezi investory.

Poptávka po akumulátorových článcích se s přechodem čím dál většího počtu zákazníků na elektrifikované produkty neustále zvyšuje. Northvolt na to reaguje rozšířením kapacity své švédské továrny ze 40 GWh na 60 GWh. To bylo umožněné díky soukromé investici 2,75 miliardy amerických dolarů, kterou učinili jak noví akcionáři, tak současní vlastníci.

„Scania od samého začátku silně podporuje společnost Northvolt a je pro ni klíčovým partnerem. Jsme rádi, že se naše partnerství dále rozvíjí. Rovněž se těšíme, že budeme Scanii dodávat nejekologičtější akumulátorové články na světě,“ říká Peter Carlsson, spoluzakladatel a generální ředitel firmy Northvolt.

Evropský hodnotový řetězec v oblasti výroby akumulátorů čeká obrovský růst v celém rozsahu – od zpracování surovin přes produkci článků a systémů až po budování infrastruktury pro recyklaci. Proto plán společnosti Northvolt rovněž zahrnuje podporu recyklačních kapacit tak, aby se zajistilo, že do roku 2030 bude 50 % všech surovin pocházet z recyklovaných akumulátorů.

To je pro Scanii velmi důležité vzhledem k vysoké poptávce po akumulátorech, kterou elektrifikace těžké komerční dopravy přináší. Zatím je nabídka omezená, u akumulátorů vyráběných udržitelným způsobem ještě omezenější.

Anders Williamsson, vedoucí pro průmyslové operace firmy Scania, říká: „Elektrifikace nebude sama o sobě udržitelnou možností, pokud nebude zahrnovat ekologickou elektřinu, udržitelnou výrobu akumulátorů a recyklaci. Velmi nás těší, že náš postoj ohledně výroby nejekologičtějších akumulátorů na světě a nejvyšších cílů v oblasti recyklace se dlouhodobě zcela shoduje s postojem společnosti Northvolt.“*

(Podrobnosti v Komunální technice 9/2021)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down