23.10.2023 | 10:10

Indické traktory Solis se na trhu prosadily

Akciová společnost ZEMI BUILDING MACHINES působí na trhu zhruba 25 let a od roku 2014 se věnuje mimo jiné prodeji a servisu traktorů Solis. Působí jako oficiální a výhradní distributor pro Českou republiku a Slovensko a postupem doby vybudovala prodejní a servisní síť pokrývající celé území republiky. Některé modely traktorů Solis se staly oblíbenými i v komunálních službách.

„Prosadit se na tuzemském trhu s traktory vyráběnými v Indii nebylo zpočátku vůbec jednoduché. Potenciální zájemci se zpočátku dívali na naše produkty s obavami a určitým despektem. Indickým strojům zkrátka nedůvěřovali, a tak bylo složité vybudovat i dealerskou a servisní síť. Ale to se postupem doby a získáváním praktických zkušeností razantně změnilo. Dnes se nám zájemci o prodej traktorů dokonce sami hlásí. Ostatně nejlépe hovoří některá veřejně dostupná čísla. Z těch snadno vyčteme, že Indie je největším producentem i spotřebitelem traktorů na celém světě. Výrobce traktorů Solis je částečně vlastněn Yanmarem a traktory vznikají ve vzájemné spolupráci. Ročně se v Indii vyrobí 700 000 traktorů, což je úctyhodné číslo. A Solis v této statistice hraje nezanedbatelnou roli s roční produkcí 120 000 traktorů, což jej řadí do TOP 10 v počtu vyrobených traktorů ročně. I když je třeba mít na paměti, že jde především o traktory nižších výkonových řad. V nabídce máme momentálně modely pokrývající škálu výkonů od 16 do 90 koní,“ říká úvodem Jan Havel, vedoucí prodeje strojů společnosti ZEMI BUILDING MACHINES.

Čísla hovoří jasně

Jak uvedl, společnost se zpočátku orientovala na nabídku traktorů menším farmám a chovatelům, až postupem času začala vhodné modely nabízet i technickým službám, městům a obcím. „Musím konstatovat, že poslední roky můžeme, co se týče prodejů, považovat za úspěšné. V roce 2021 jsme umístili na trhu 497 nových traktorů Solis, o rok později našlo své nové majitele 413 strojů. Tato čísla nás řadí mezi špičku importérů traktorů působících v České republice. Snad je to důkaz, že jsou uživatelé s našimi produkty i poskytovanými službami, mezi něž patří záruční a pozáruční servis, dodávky originálních náhradních dílů i nabídka úvěrů či leasingu, spokojeni,“ uvedl Jan Havel a dodal: „Každý náš traktor je v podstatě originál. Z výrobního závodu k nám do Jindřichova Hradce chodí jednotlivé komponenty a zkompletované kabiny, další montáž probíhá celá u nás a každý zájemce o nový traktor si může přesně zvolit vhodnou výbavu a komponenty, které se mu pro konkrétní činnost nejlépe hodí. Vybere si například tříbodový závěs, přední vývodový hřídel a určí, jak mají být řešené hydraulické okruhy. Traktor mu tak připravíme doslova na míru a poradíme i s volbou vhodných pracovních adaptérů, pokud je uživatel již nevlastní. Dá se říci, že traktor umíme přizpůsobit tak, že se s ním dá agregovat prakticky jakékoliv nářadí, pochopitelně respektující výkon a další technické parametry stroje. Našim zákazníkům tak můžeme nabídnout cenově dostupné, ale přitom kvalitní traktory.“

Jednoduchost a kvalita

Výrobcem traktorů Solis je společnost Sonalika International Tractors Ltd. Sídlící v indickém Hoshiarpuru. Tento největší integrovaný traktorový závod má kapacitu výroby až 300 000 kusů za rok a zaměstnává 5000 kmenových pracovníků. Nejde ovšem jen o kvantitu. Ve vývojovém centru pracuje přes 300 pracovníků, kteří nejen vymýšlejí a zdokonalují vyráběné modely, ale zároveň se věnují testování strojů a dohlížejí na jejich kvalitu. Automatizovaná výrobní linka plně odpovídá evropským standardům a veškeré komponenty včetně motorů a převodovek, které Sonalika produkuje pod vlastní střechou, podléhají přísné kontrole. Výrobce tak může nabídnout provozně jednoduché, ale přitom spolehlivé traktory v osmi výrobních řadách.*

1 – Oficiálním a výhradním distributorem traktorů Solis pro Českou republiku a Slovensko je akciová společnost ZEMI BUILDING MACHINES od roku 2014

2 - Traktory jsou celoročně využitelné s celou škálou pracovních adaptérů